piątek, 30 grudnia 2011

Straszne strachy


Autor: Szymon Marhwiak Barabach
Tytuł: Leksykon strachów domowych
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Liczba stron: 48


Wydawnictwo Zielona Sowa bardzo miło mnie zaskoczyło proponując małym czytelnikom znakomitą pozycję Leksykon strachów domowych. Sam tytuł już wskazuje, że będzie to pewien zbiór trochę w formie encyklopedii, w którym znajdziemy najważniejsze informacje. I tak się dzieje. Chyba nie muszę pisać, że w końcu strachy zamieszkują wszystkie domy i mieszkania. Jednak nie zawsze zwracamy na nie uwagę, gdyż potrafią się doskonale ukrywać. Wiecie zapewne, że czytuję literaturę czeską. Moi drodzy i nawet w tej książce znajdziemy powiązania z czeską literaturą. Otóż autor bardzo często powołuje się swoich tekstach na opinie znanego czeskiego badacza strachów- Zdenka Potvoranka ( to nazwisko aż się prosi by badać właśnie potwory). Po co jednak nam śmiertelnikom taki leksykon? Po prostu czas najwyższy skończyć z wizerunkiem strasznego stracha. Sięgając po tę książkę przekonacie się, że owe strachy są bardzo sympatyczne i pożyteczne.

Leksykon jest wynikiem wieloletniej pracy znakomitych badaczy. A znajdziemy w nim na pierwszej stronie informacje o strachu, który zamieszkuje ciemne kąty naszych szaf- Szafon Błyskonosy. Wyróżnia się dość charakterystycznym wyglądem. Jego nos przypomina żarówkę skrzyżowaną z gruszką. Starsze Szafony zakładają na nosy abażury. Nosy Szafonów mają jeden główny cel: służą do rozświetlania ciemnych szaf. Szafon jest średniego wzrostu około 35 centymetrów. Na głowie ma krótkie kolorowe włosy. Z natury są samotnikami (całe szczęście, że nie są stadnymi strachami). Stracholodzy nie znaleźli dotąd dwóch Szafonów w jednej szafie.

Jak widzicie książka zapowiada się na bardzo abstrakcyjną, i taką jest do samego końca. Znakomita zabawa słowem i doskonałe ilustracje tworzą znakomita lekturę dla wymagających z wybujałą wyobraźnią. Każdy strach jest dokładnie opisany. Zawsze znajdziemy takie informacje: wygląd, miejsce zamieszkania, charakter, hobby oraz dodatkowe informacje. I tak np.: znany czeski stracholog Zdenek Potvoranek zdobył nawet ulubiony tekst piosenki szafonów:

Ciepło, cicho, znakomicie
W szafach nam upływa życie.
Śpiewa więc szafonów ród:
Każda szafa to jest cud!Nie będę opisywała Wam wszystkich potworów, sami musicie się zmierzyć z tą książką. Moim ulubionym strachem jest Tuptuś Obuwnik, który, jak nazwa wskazuje, zamieszkuje w naszych butach. W zależności od pory roku wybiera albo sandały albo kozaki (sprytny, prawda?) Czym się wyróżnia? Tuptuś ma trzy nogi, z których dwie stopy są identyczne, trzecia natomiast różni się kształtem i rozmiarem, nazywana jest stopą życiową. A ulubionym zajęciem i hobby jest stepowanie i futbol. Musimy pamiętać, by ostrzec Tuptusia kiedy chcemy założyć buty. Nie będzie mu chyba wygodnie razem z naszą stopą.

Książka jest po prostu cudowna. Brakuje mi słów, żeby ją opisać. Polecam, polecam, polecam. Chyba chcecie poznać Parapeciarza Znikąt czy Mydelniaka Pięknisia?

3 komentarze:

  1. Po Twojej recenzji sądzę, że książka jest świetna. Rozumiem, że ma ona także oswajać dzieci z ich strachami? A może nie tylko dzieci....?:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkiego dobrego na Nowy Rok!

    OdpowiedzUsuń
  3. Jasmino: tak mi się wydaje,że właśnie taki ma cel.W końcu nie takie strachy straszne

    OdpowiedzUsuń