czwartek, 29 grudnia 2011

Masakra w centrum handlowym


Autor: Alex Kava
Tytuł: Czarny piątek
Wydawnictwo: Mira
Liczba stron: 348Alex Kava, a właściwie Sharon Kava, to uznana autorka thrillerów psychologicznych na całym świecie. Moje kolejne spotkanie z tą panią było udane. Może nie było tak fantastyczne i zapierające dech w piersi, ale jednak się odbyło. Powiem szczerze, że kolejna powieść była dla mnie zbyt przewidywalna. Dość łatwo można się było domyśleć dalszych losów i posunięć bohaterów. Ale mimo tego książka bardzo mnie wciągnęła. Autorka potrafiła tak budować napięcie, że musiałam czytać i czytać dalej.


Mall of America to największe centrum handlowe w Stanach Zjednoczonych. Dzień po święcie Dziękczynienia centrum odwiedza największa liczba ludzi, mamy tu do czynienia z tzw. czarnym piątkiem. Możecie sobie wyobrazić te tłumy, ścisk, hałas, gwar, zamęt i lekkie zamieszanie. A w tym wszystkim brakuje tylko jednego-tragedii. Wybuchają trzy ładunki, mamy mnóstwo rannych oraz ofiary śmiertelne. Co z tym mają wspólnego Patrick (przyrodni brat słynnej pani detektyw Maggie O'Dell) i jego znajomi Dixon, Chad, Tyler i Rebecca? Kto jest odpowiedzialny za wybuchy? Terroryści? Całą zagadkę może rozwiązać tylko Maggie O’Dell, która zostaje przydzielona do tej sprawy. Ochrona w centrum handlowym zwróciła uwagę na trzech chłopców z czerwonymi plecakami. Z kamer jednak widać, że ci chłopcy nie wyglądają na terrorystów, nie są świadomi tego, co za chwilę nastąpi. Kto więc za tym wszystkim stoi?

Cała książka trzyma czytelnika w napięciu, mimo że domyślamy się co nastąpi później. Maggie ma jedynie dwadzieścia cztery godziny, by dowiedzieć się gdzie wybuchnie kolejna bomba. W trakcie śledztwa dostaje tajemniczy telefon od pewnego informatora. Postanawia się z nim spotkać. Od informatora dowiaduje się o mózgu całej operacji, którym jest niejaki Kierownik Projektu. Całe śledztwo jest dość zawiłe i wciąż pojawiają się nowe wątki. Mimo przewidywalności książkę polecam. Warto zwrócić uwagę na doskonale zbudowane postaci. O jednych wiemy dużo i znamy wiele faktów z ich życia, a o innych nie wiemy prawie nic. Ta lekka nutka tajemniczości i niewiedzy intryguje czytelnika. Polecam.

12 komentarzy:

 1. Przeczytałem tę książkę i też uważam że jest warta polecenia:) Pani Alex Kava z każdą kolejną książką tworzy coś lepszego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka już za mną i również przypadła mi do gustu:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Narobiłaś mi strasznej ochoty na przeczytanie tej książki:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jasmino:polecam,ale pamiętaj,że nie zachwyciła,aż tak bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na razie się wstrzymam, bo mam sporo innych do czytania. ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszyscy znają Kavę, a ja - wstyd. Muszę koniecznie zapoznać się z twórczością A.Kavy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tetiisheri:to żaden wstyd.Nie jesteśmy w stanie poznać wszystkich pisarzy.A szkoda:(

  OdpowiedzUsuń
 8. Na razie czytałam jedną książkę tej autorki, podobała mi się i chciałabym zmierzyć się oczywiście z innymi ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Autorka jak zawsze stworzyła świetną opowieść :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Już czeka na swoją kolej na stoliku przy łóżku ;) Uwielbiam Kavę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Moja siostra na jednej ze swoich półek ma książkę Kavy, niestety to chyba nie moja tematyka, więc raczej sobie odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Klaudio:w końcu nie musimy czytać wszystkiego

  OdpowiedzUsuń