piątek, 2 grudnia 2011

Sto stron świata


Autor: Różni.
Tytuł: 100 baśni z czterech stron świata. Baśnie, mity, legendy.
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 511


Czy chcecie zagubić się w szumie magicznego wiatru? Wysłać wyobraźnię na koniec świata? Pomarzyć i pomilczeć? Poczuć radość, szczęście, miłość, nadzieję? Zrozumieć czym jest sprawiedliwość, bieda, bogactwo, przyjaźń? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedzieliście tak, to ta książka może Wam w tym pomóc. Zapraszam w podróż pełną tajemnic i niesamowitych przygód.

Przenieśmy się do małej chałupki, w której mieszka ubogi chłop z żoną. Znajdują się w bardzo trudnej sytuacji, nie mają pieniędzy i jedzenia, a chłop idzie właśnie sprzedać ostatnią krowę. Po drodze jednak spotyka pewnego, dziwnego człowieka, który proponuje mu za krowę rondel. Chłop się zgadza. Jak się potem okazuje nie jest to zwyczajny rondel. Jak to w bajkach bywa, jest to zaczarowany rondel. Wszystko kończy się dobrze.

A może macie ochotę dowiedzieć się jak spędzają czas królewny, a właściwie roztańczone królewny. Jest ich aż 12, więc biedny król bardzo się o nie martwi. Nie wiedział w jaki sposób wymykały się z pokojów i rano zawsze były senne i zmęczone. Co zrobił król? Przeczytajcie. Mamy tutaj także wiele bardzo znanych baśni takich jak: Kopciuszek czy Brzydkie Kaczątko, albo Dziewczynka z zapałkami. Ale nie zabraknie też baśni i legend, które pochodzą z różnych stron świata. Chyba każdy z nas zna angielską opowieść ludową o złotej rybce: Był sobie kiedyś biedny rybak. I pewnego razu złowił złotą rybkę, która za wolność obiecała mu spełnić trzy życzenia. Każdy chyba z nas chciałby złowić taką rybkę. O co poprosił rybak i co ma wspólnego kiełbasa z nosem oraz jak wszystko się zakończyło, dowiecie się jeśli zajrzycie. Pamiętajcie jednak: życzenia nie zawsze spełniają się w sposób, w jaki byśmy tego chcieli.

A teraz dajmy się ponieść naszej wyobraźni jeszcze dalej, na Wyspy Man, skąd pochodzi legenda o kocie, który nie ma ogona. A jak to się stało? Kot bezogonek? A jeśli już ją przeczytacie może zapoznać się z rosyjską bajką o Ognistym Ptaku, którego chciał zdobyć dla siebie chciwy car. Czy mu to się uda?

Nie byłoby tak wspaniałej książki, gdyby nie było w niej Śpiącej Królewny, Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków, Czerwonego Kapturka czy Dzikich łabędzi. Dla każdego coś miłego na pewno się znajdzie. Ale, ale…wspominałam, że mamy w tej książce cały świat. No i mamy. Jeśli tylko chcemy możemy na dywanie Alladyna polecieć prosto do Pekinu i poznać życie smoków. A żeby było bardziej magicznie może udać się w podróż do Skandynawii i poznać przepiękną boginię Freję, która wciąż pragnęła nowych wrażeń. Jeśli jesteście ciekawi jak zakończyła się jej wycieczka, na którą wybrała się rydwanem ciągniętym przez koty, to koniecznie przeczytajcie.

Wszystkie opowieści przede wszystkim nas uczą rozumieć świat. Pokazują jak należy postępować, co jest najważniejsze w życiu, co czyni nas szczęśliwymi i radosnymi ludźmi. Dajmy się ponieść emocjom…Żyjmy choć przez chwilę tylko w wyobraźni.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Jedność. Bardzo dziękuję.

3 komentarze:

  1. Bardzo bardzo chętnie bym poczytała.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię baśnie, a ta księga wygląda na fantastyczną. Jeszcze niedawno wieczorem, przed snem czytałam bajki swoim córkom. Teraz już same sobie czytają ale mi bardzo brakuje tamtych chwil.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jasmino:czytając dzieciom, mimo wszystko czytamy też dla siebie.I wszystkie te bajki,baśnie i wierszyki nam rodzicom, też się podobają.

    OdpowiedzUsuń