niedziela, 11 grudnia 2011

Joga dla mniej aktywnych


Autor: Gertrud Hirschi
Tytuł: Mudry dla ciała, umysłu i ducha. Karty do osiągnięcia zdrowia, mądrości życiowej i doskonałości duchowej.
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 43 + talia 68 kart

Gertrud Hirschi jest bardzo znaną i cenioną osobą w świecie joginów. Od kilkunastu lat prowadzi szkołę jogi, a oprócz tego prowadzi i organizuje wykłady i seminaria na całym świecie. Jest także autorką wielu książek poświęconych jodze i mudrom.

Powinnam zacząć od tego, czym są owe tajemnicze mudry. Mudry to po prostu nic innego jak joga dłoni. Wiem, że brzmi to zabawnie. Nawet sobie nie wyobrażanie ile jest możliwych kombinacji w ułożeniu dłoni. Co nam to może dać? Dzięki mudrom możemy zwiększyć przepływ energii życiowej i zminimalizować różnego rodzaju bóle, a także redukują stres. Z języka starożytnego sanskryckiego mudra, to (w dosłownym tłumaczeniu) pieczęć przynosząca radość. Już od wieków mudry były stosowane w kulturach wschodu do celów leczniczych.

W jaki sposób korzystać z mudr? Jest to bardzo proste. Przede wszystkim jednak musimy przyjąć odpowiednią postawę i wybrać przytulne i relaksujące miejsce. Mudry można wykonywać: stojąc, spacerując, siedząc, leżąc. Jak długo należy wykonywać daną mudrę, jest sprawą indywidualną i każdy powinien sam sprawdzić swoją wytrzymałość i cierpliwość. Aby wykonywać mudry musimy przede wszystkim myśleć pozytywnie, świadomie i powoli oddychać przez nos. Wszystkie mudry charakteryzują się mocą uzdrawiającą i regenerującą. Mają korzystny wpływ na dolegliwości szyi, płuc, serca, wzmacniają plecy, regulują ciśnienie krwi, poprawiają krążenie, łagodzą bóle menstruacyjne. Oprócz tego wpływają korzystnie na pracę mózgu, zwiększają produkcję hormonów, generują wewnętrzną siłę, redukują stres, pobudzają strefy refleksyjne na dłoniach. Można tak wymieniać bez końca.

Karty są cudowne, piękne złocenia na brzegach i przede wszystkim ciekawe ilustracje. Karty to takie małe dzieła sztuki. Karty są w 5 różnych kolorach:
- karty czerwone ( energia, orzeźwienie)
- żółte (koncentracja)
- zielone (harmonia)
- niebieskie (spokój, odprężenie)
- fioletowe (zmiana, duchowość)


Polecam te karty raczej osobom, które już mają jakieś pojęcie o jodze (ja ćwiczę jogę od 10 lat),więc mudry są dla mnie jakby pewnym urozmaiceniem i dopełnieniem. Ale oczywiście osoby rozpoczynające swoją przygodę z jogą mogą także zajrzeć do kart. Polecam dla wtajemniczonych.


Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Studio Astropsychologii.

3 komentarze:

  1. Przyznam, że joga nigdy się za bardzo nie interesowałam i cały czas mnie nie ciągnie, ale książka i karty mogą byc dobrym pomysłem na prezent:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mnie raczej joga nie interesuje z tego względu, że do tych ćwiczeń potrzeba spokoju i czasu, a u mnie niestety dni gonią jak szalone i tego czasu brakuje ciągle.

    OdpowiedzUsuń
  3. Joga jest dla mnie zbawieniem...

    OdpowiedzUsuń