niedziela, 18 grudnia 2011

Jedni mają stada owiec


Autor: Joanna Papuzińska
Tytuł: Opowieść
Wydawnictwo: Mila
Liczba stron: 48


Joanny Papuzińskiej nikomu chyba nie muszę przedstawiać. Znana i ceniona autorka bajek i wierszy dla dzieci. Urodziła się w Warszawie i tam też ukończyła UW na kierunku dziennikarstwo. Pracowała m. in. w bibliotece dziecięcej oraz w Wydawnictwie Harcerskim. Jednak chciała rozwijać się dalej i rozpoczęła przewód doktorski, który dotyczył czasopism dla dzieci. Jest znakomitym badaczem i krytykiem literackim, uwagę swą poświęca głównie przemianom form książki i literatury dziecięcej. Zwraca szczególna uwagę na rolę odbiorcy i odbioru. Współpracuje także z Polskim Radiem, a od 1967 z Nowymi Książkami. Zainicjowała także powstanie czasopisma o książkach dla dzieci Guliwer.

Debiutowała opowiadaniem o Januszu Korczaku Człowiek o gorącym sercu. Jej proza i poezja skierowana jest do najmłodszych czytelników. Potrafi doskonale łączyć elementy realizmu z rzeczywistością, humoru i żartu oraz wprowadza ważne tematy psychologiczne.

W dzieciństwie chciała zostać śpiewaczką, a na całe szczęście została pisarką. Oprócz tego ma na swoim koncie szereg wyróżnień i nagród: Medal im. Janusza Korczaka, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, Złoty Medal “Gloria Artis”, nagroda Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

Książka ta zawiera trzy różne utwory Joanny Papuzińskiej: Czarna jama, Ja, Opowieść. Dwa pierwsze utwory były wydane w latach 80-tych i jak mówi Joanna Olech, były wydane biednie i na podłym papierze. Już wtedy ilustracje Stasysa Eidrigeviciusa budziły zainteresowanie i zachwyt. Jego dzieła, bo tak można je nazwać były niebanalne i zdecydowanie wyróżniały się wśród innych. Joanna Olech mówi: Stasys nie próbował zilustrować książek literalnie, z prostacką dosłownością. Stworzył poetyckie etiudy, wariacje na temat. Jego ilustracje zaludnione dziećmi z bajki - ni to arlekinami, ni to marzycielami, wymykającymi się z dziecinnych pokoi do świata wyobrażeń i fantazji. Rzeczywiście muszę się zgodzić z jej słowami.

A o czym są historyjki tu opisane? Czarna jama opowiada o potworach, stworach i różnych tajemniczych osobnikach, które zamieszkują w ciemnych miejscach w domu. Pojawiają się zazwyczaj kiedy kładziemy się do łóżka. W Opowieści Papuzińska pokazuje nam jak wielką wyobraźnię ma dziecko, które chce obronić swoją mamę-królewnę przed smokiem. A co się mieści w Ja?

Ja mam dużo
myśli w głowie.
O!
A ta jedna – to rano wstaje,
a ta druga – wysoka jak Himalaje.
A ta trzecia, to taka wesołka,
że natychmiast trzeba fiknąć koziołka.


Zachęcam do przeczytania, obejrzenia, podziwiania…Chyba nie muszę, aż tak zachęcać.

2 komentarze:

  1. No jasne, że nie musisz:) Któż nie pamięta takich książek jak "Rokiś" czy "Nasza mama czarodziejka".
    Ehhh wspomnienia....

    OdpowiedzUsuń
  2. No właśnie, "Nasza mama czarodziejka". To były czasy:)

    OdpowiedzUsuń