środa, 12 września 2012

Dekorowanie potraw
Autor: Joanna Góźdź
Tytuł: Dekorowanie potraw.
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 108


Z wcześniejszego posta pewnie już wiecie, że uwielbiam spędzać czas w kuchni. Gotuję, piekę, siekam, kroję i tak dalej. Jednak dekorowanie, szczególnie słodkości, schodziło na dalszy plan. Po prostu po całym dniu pichcenia w kuchni najzwyczajniej w świecie nie chciało mi się zajmować takimi drobnostkami. Czasem jednak kiedy się do tego zmusiłam, to ozdabianie nie wychodziło mi jakoś specjalnie dobrze. Nie wiem nawet, czy te moje twory były piękną ozdobą czy paskudną szkaradą. W każdym razie od momentu kiedy otrzymałam książkę Dekorowanie potraw, to stwierdziłam, że cała ta magia wcale nie jest taka trudna i pracochłonna.

Ponoć jedzenie ładnie podane smakuje lepiej. I zgadzam się z tą tezą. Autorka w swojej książce prezentuje, jak w prosty sposób przygotować dekoracje, które zaskoczą gości i domowników. Zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych, ksiązka będzie przydatna. I przewracając strona po stronie sami będziecie się dziwić, że wszystko jest takie proste. We wstępie autorka wymienia kilka niezbędnych narzędzi, które będą nam potrzebne podczas tworzenia. I tak oprócz noża, można się zaopatrzyć w foremki różnych kształtów, łyżeczkę do wycinania kulek z owoców i warzyw, przyrząd do wycinania gniazd nasiennych, radełko, sitka, nożyczki. Sami widzicie, że nie są to przyrządy wymyśle, tylko takie, które znajdziemy praktycznie w każdym domu. Książka podzielona została na kilka mniejszych rozdziałów. W pierwszym odnajdziemy dekoracje wykonane z owoców. Pięknie ułożone i wycięte plasterki z jabłka, zielone liście z jabłka, miseczka na owoce, cytrynowa sprężynka na pewno sprawią, że Wasze potrawy będą wyglądały na bardziej smakowite. Nie zabraknie także zwierzątek, jak ośmiornica, raczek czy biedronka, które zapewne spodobają się dzieciom. Drugi rozdział zawiera dekoracje z warzyw. Znajdziemy tutaj krok po kroku sposób na wykonanie lilii wodnej z cebuli, maków z pora i cebuli, myszki rzodkiewki. Trzeci rozdział był przeze mnie najbardziej wykorzystany, bowiem w nim znajdują się słodkie dekoracje. Autorka podaje dwa podstawowe przepisy na wykonie lukru, a następnie proponuje, jak można go zabarwić. Znajdziemy jeszcze ozdoby z czekolady, wzory z kakao czy marcepanu.

Nie muszę chyba Was zachęcać? Ilustracje są naprawdę śliczne, aż chciałoby się je zjeść. Zapraszam więc do lektury i do … kuchni.

Ksiazkę otrzymałam od Wydawnictwa:


2 komentarze:

  1. KSiążka musi być naprawdsę przydatna;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli lubisz pracować w kuchni,to ksiązka będzie doskonałym dodatkiem.

      Usuń