poniedziałek, 12 grudnia 2011

Ten baśnowo-bajkowy świat


Autor: Różni
Tytuł: Słowik, Kopciuszek i inne najpiękniejsze bajki.
Wydawnictwo: Drzewko Szczęścia
Liczba stron: 288


Ostatnio na moim blogu króluje literatura dziecięca. Jakoś tak się złożyło, że mam słabość do tego typu opowieści. Tym razem chciałbym Wam zaproponować wspaniałe bajki i legendy w całkiem nowej szacie graficznej. Te piękne ilustracje wykonała pani Marianna Jagoda-Mioduszewska. Piękne i niezwykle barwne ilustracje oddają nastrój bajek i przede wszystkim są doskonałym uzupełnieniem tekstów.

Wszystkie bajki i legendy podzielone są na trzy rozdziały. Pierwszy rozdział zawiera Baśnie i legendy polskie. Przeczytamy o śpiewającej Syrenie. Dwaj rybacy, którzy o niej rozmawiają postanawiają się udać do pustelnika Barnaby. Co takiego mądrego wymyśli pustelnik i jak zakończy się cała przygoda? Hmm…nie powiem. W tej samej części przeczytamy także o Królowej Bałtyku, która zamieszkuje głębiny Bałtyku. W wodach tych znajdował się niegdyś pałac z czystego bursztynu, dach pokryty był rybią łuską, a diamentowe okna były dopełnieniem całości. Pałac ten należał do królowej Juraty. Była dobrą i sprawiedliwą królową. Miała jednak wielki problem z pewnym rybakiem Castitisem, który uśmierca biedne rybki. Jak zakończy się historia? Czy królowa wybaczy rybakowi?

Druga część jest zbiorem Baśni klasycznych. Mamy więc tutaj baśnie Andersena czy Aleksandra Puszkina, a także Bolesława Leśmiana Opowiadanie króla Wysp Hebanowych, w którym król opowiada pewnemu sułtanowi historię swego życia. Dowiemy się gdzie znajdują się owe tajemnicze wyspy i co z całą historia mają wspólnego niewolnice. Oprócz tego przeczytamy historię o Bestii i Pięknej czy O królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Trzecia część natomiast jest skarbnicą bajek współczesnych, nowych. I żeby był klimat świąteczny zachowany to zapewne z miłą chęcią przeczytacie opowieść o Świątecznym elfie, który ze względu przeziębienia był w ponurym nastroju. Do tego jeszcze wiatr zdmuchnął na niego śnieg. I co się stanie ze Złym Wiatrem? Czy opuści on to miejsce? Czy mogą istnieć święta bez Wiatru? Będziemy mogli się też przenieść w świat okropnie nudnego królestwa, w którym pojawia się smok lub poczuć piękno dzięki bajce o pięknie Ważka.

Książka naprawdę mnie zachwyciła. Coś troszeczkę innego, nie tak bardzo kolorowego. Barwy są tutaj stonowane i nie „krzyczą” do nas, nie atakują nas swoimi żywymi kolorami. To tekst jest tutaj najważniejszy. I niech tak pozostanie. Oby więcej takich pozycji.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Drzewko Szczęścia.

1 komentarz:

  1. Myśle że to dobrzy pomysł aby połączyć baśnie i legendy polskie, bajki: te klasyczne i współczesne:)

    OdpowiedzUsuń