środa, 7 grudnia 2011

Mało świątecznie


Autor: Dr Chantal Tse
Tytuł: Kuchnia antyrakowa
Wydawnictwo: Esprit
Liczba stron: 360


Statystyki są przerażające. Coraz więcej ludzi choruje na raka. I mimo, że medycyna tak szybko się rozwija, to wciąż nie wynaleziono cudownego lekarstwa. We wszystkich krajach uprzemysłowionych rak, jest drugą najczęstszą przyczyną zgonu. Jedyne co możemy zrobić, to zadbać o siebie i swoje dzieci prowadząc aktywny tryb życia i stosując zbilansowaną dietę.

Nie od dziś wiadomo, że żywność i jej składniki mają wpływ na nasz organizm. Już sam Hipokrates mawiał: Niech pożywienie będzie twoim jedynym lekarstwem. Istnieje powiązanie między częstym spożywaniem tłuszczów i cukrów, a występowaniem chorób układu krążenia. Pewni naukowcy, doktorzy Richard Doll oraz Richard Petro w 1981 roku jako pierwsi opublikowali badania na temat przyczyn umieralności na raka w Stanach Zjednoczonych. Według ich badań 35% zgonów na skutek raka było spowodowanych czynnikami żywieniowymi. Większość wyników potwierdza tezę, iż istnieje realny związek między ryzykiem zachorowania na raka a złym i niewłaściwym sposobem odżywiania. Oczywiście nie wszystkie przypadki zachorowań są wynikiem złej diety. Około 10% zachorowań spowodowanych jest przez czynniki genetyczne, na co niestety nie mamy wpływu. Jeszcze. Ale kto wie, co będzie za 10, 20 lat.

Jednym głównych czynników rakotwórczych jest oczywiście alkoholizm oraz używanie tytoniu. Inne ważne i istotne czynniki zachorowalności na raka tzw. czynniki środowiskowe to: zanieczyszczenia, promieniowanie, produkty chemiczne, infekcje. Badania wykazały, że nadmierna ilość tłuszczów i cukrów w diecie może sprzyjać zachorowaniu na raka.

Wiele krajów w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania uruchomiło rządowe projekty, które uczą jak jeść w sposób zdrowy i zbilansowany. Wyznaczono także specjalny komitet niezależnych ekspertów, który uznał większość badań i potwierdził wpływ czynników żywieniowych. Najczęstszym rodzajem raka w krajach uprzemysłowionych to: rak prostaty, piersi, jelita grubego i odbytnicy. W dalszej części książki przeczytamy o czynnikach żywieniowych, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka, do każdego dołączone są badania, które potwierdzają i tłumaczą na czym polega negatywny wpływ:

- napoje alkoholowe ( powodują m.in. nowotwory dróg oddechowych i górnego odcinka przewodu pokarmowego, raka piersi) do
- czerwone mięso, wędliny oraz solona ryba po kantońsku (chodzi tutaj głównie o konserwanty)
- sól i potrawy słone (każdy z nas wie, że sól to białą śmierć)
- tłuszcze i oleje spożywcze

Żywność pochodzenia roślinnego: czynniki żywieniowe zmniejszające ryzyko zachorowania na raka:

- zielone warzywa, warzywa strączkowe i owoce
- zboża (ziarna), korzenie, bulwy i rośliny babkowate

Na samym końcu mamy najciekawszy moim zdaniem rozdział: Dowody naukowe … na talerzu. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych przepisów czy zasady układania jadłospisu. Dania nie są zbyt skomplikowane, jednak czasem mogą pojawić się trudności ze zdobyciem niektórych składników.

Warto więc zajrzeć, by zaczerpnąć trochę świeżych i nowych pomysłów na obiady, kolacje i przekąski. W końcu chodzi o nasz zdrowie. Zadbajmy o siebie. Polecam!


Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Esprit.

3 komentarze:

  1. Uważam, że wszystko co smaczne, dobre i pożywne jest dla ludzi. Grunt to umiar i wiedza, ile można zjeść, aby potem nie chorować.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Edyto,oczywiście masz racje,wszystko z umiarem:)

    OdpowiedzUsuń