czwartek, 24 maja 2012

Czas poznać świat
Autor: Magdalena Zarębska
Tytuł: Maja poznaje świat cz. 2
Ilustracje: Renata Grzybek
Wydawnictwo: Skrzat
ISBN: 978-83-7437-713-3
Liczba stron: 48

Świat jest jedną wielką zagadką. I nie tylko dla dziecka, które dopiero stawia pierwsze kroki w tym świecie, ale także dla nas, dorosłych. Wciąż są tajemnice, które odkrywamy, na każdym kroku uczymy się nowych rzeczy, poznajemy nieznane obszary. Dorosłym czasem trudno zrozumieć niektóre sprawy, sytuacje, zjawiska, a co dopiero ma z tą całą tajemną wiedzą zrobić dziecko? Oczywiście dziecku wydaje się, że rodzice muszą wiedzieć wszystko, więc zasypują nas pytaniami. Nam, rodzicom pozostaje w ciekawy i wyczerpujący sposób udzielić odpowiedzi na pytania, które mogą nas czasem zaskoczyć. Jeśli jesteście rodzicami lub dopiero nimi będziecie, to na pewno Was to nie ominie. Z sympatyczną Mają poznacie świat. Zapraszam do lektury.

Autorką książeczki jest Magdalena Zarębska, która pisze dla dzieci i młodzieży. W 2008 roku została nagrodzona za opowiadanie 40 razy Wrocław w konkursie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich we Wrocławiu. Jest to już druga część, w której główną bohaterką jest Maja i jej rodzice, którzy starają się odpowiedzieć na wszystkie jej pytania.

Mała Maja uczęszcza do przedszkola, w którym pojawia się nowa koleżanka Jasmina. Okazuje się, że Jasmina jest księżniczką i tylko ona, a jej ojciec jest hiszpańskim toreadorem. Mama Jasminy jest natomiast Indianką. Maja jest zasmucona, że jej rodzice nie mają wielkiego królestwa. Tego wszystkiego Maja dowiaduje się od swojej koleżanki. Mama Mai stara się jej wytłumaczyć, że Jasmina nie jest Hiszpanką, ale Cyganką. Małą Maja nie może zrozumieć kim są Romowie. Mama jednak dzielnie stara się jej wszystko wyjaśnić. Maja nie rozumie dlaczego Jasmina nie powiedziała kim jest naprawdę. Mama zaczyna jej tłumaczyć, że może się obawiała, że nikt jej nie polubi, bo wyróżnia się kolorem skóry. A mądra dziewczynka powiedziała, że kolor skóry jest nieważny i zawsze trzeba być tolerancyjnym. Sami widzicie jakie rozmowy toczą się w domu Mai. W każdym króciutkim opowiadaniu poruszany jest inny problem Dość trudnym tematem i smutnym tematem jednej z rozmów jest śmierć. Koleżanka Mai powiedziała, że każdy kiedyś umrze. Maja nie mogła się z tym zgodzić i pokłóciła się z nią. Mama stara się wytłumaczyć Mai, dlaczego człowiek musi umrzeć i muszę przyznać, że robi to naprawdę dobrze. W książce znajdziecie jeszcze odpowiedzi na pytania: dlaczego niektórzy boją się dentysty, czy można mieć zwierzątko w domu, co przyniesie przyszłość?

Lektura zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Wydaje mi się, że warto przeczytać książeczkę wspólnie i w czasie czytania będą tematy do rozmów i dyskusji. Historie są naprawdę przemyślane i mądre. Argumenty są tak dopasowane, aby każde dziecko mogło wszystko zrozumieć. Ciekawe dialogi i piękne, proste ilustracje tworzą doskonałą książkę, która w każdym domu powinna się znaleźć. Polecam.

6 komentarzy:

 1. I ponownie nie miałabym komu sprezentować...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marcepankowa, nie martw się niedługo zamieszczę recenzje książek dla dorosłych :)

   Usuń
 2. w sam raz dla mojej małej :) ona mnie wiecznie zasypuje stertą pytań :D

  OdpowiedzUsuń
 3. No dla małych dzieci idealny upominek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Dzień Dziecka już niedługo,więc prezent idealny.

   Usuń