wtorek, 28 lutego 2012

Ptaki i ptaszęta


Autor: Lech Zaciura
Tytuł: Czyżyk i spółka.
Wydawnictwo: Skrzat
Liczba stron: 168

Mam słabość do ptaków. Zawsze lubiłam je obserwować i do dziś zastanawiam się, jaki właśnie ptak przelatuje nad moją głową. Autorem tej książki jest Lech Zaciura, który prywatnie jest wielkim miłośnikiem ptaków i jednocześnie wytrwałym obserwatorem, dlatego wiele cech ich zachowań jest jak najbardziej prawdziwa. Opisał życie ptaków, nie z punktu widzenia człowieka-obserwatora, ale z punku widzenia ptaków. I to jest naprawdę niesamowite w tej książce.

Bohaterami tych opowieści są oczywiście ptaki, które obdarzone są cechami ludzkimi. Porozumiewają się za pomocą języka niezrozumiałego dla ludzi. Mamy tutaj całe mnóstwo sikorek, czyżyków, dzięciołów, bocianów, sów, jastrzębi, kosów, orzechówek ale także poznamy mieszkańców pól i lasów np: wiewiórkę, kreta. Autor już we wstępie informuje czytelników, że pokazuje ptaki możliwie najprawdziwiej, czyli tak jak naprawdę zachowują się w przyrodzie w konkretnej porze roku. Ta książka to prawdziwa skarbnica wiedzy dla maluchów. Dziecko poznaje zwyczaje ptasie: zakładanie gniazda, wykluwanie piskląt, dobieranie w pary.

Wszystkie opowiadania zostały podzielone zgodnie z występującym porami roku, zaczynając od zimy. A zimą ptakom bardzo ciężko zdobyć pożywienie, a nie każdy karmnik jest bezpieczny. Czasem może w jego pobliżu znajdować się kot. Poznajemy szkołę sikorek. Każda pora roku to inne i wciąż nowe problemy. Wiosną ptaki walczą o miejsce w budkach lęgowych. Niezwykłym elementem książki są ilustracje Andrzeja Kłapyty, które są bardzo rzeczywiste dzięki czemu książka może pełnić rolę przewodnika po gatunkach ptaków. Książkę polecam bardzo mocno.

PS. PRZYPOMINAM O KONKURSIE!!!!!

4 komentarze: