poniedziałek, 6 lutego 2012

Joga


Autor: Leslie Kaminoff
Tytuł: Joga. Ilustrowany przewodnik anatomiczny
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii
Liczba stron: 272


Hmm…tym razem chciałabym Was namówić na jogę. Nie wiem, jak wyglądają Wasze spotkania z jogą, bo ja, jak wiecie, od kilku lat jestem z nią za pan brat. A książka jest przede wszystkim dla czytelnika, który koniecznie chce dowiedzieć się wszystkiego. Niezwykle precyzyjne ilustracje są tego dowodem. Można więc od razu zobaczyć, co dzieje się z naszym ciałem podczas wykonywania danego ćwiczenia.

Autorem książki jest Leslie Kaminoff, który posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w dziedzinie jogi i jest znanym i cenionym nauczycielem jogi w nowojorskiej szkole. Oprócz tego wykłada anatomię w Nowym Jorku, a także doradza licznym szkołom jogi w zakresie anatomii. We wstępie oczywiście możemy wyczytać, że książka ta nie jest jednak wyczerpującym i kompletnym studium ludzkiej anatomii ani obszernej nauki jogi. Wydaje mi się jednak, że zawiera naprawdę wiele interesujących informacji, które mogą zaciekawić nawet laika. W książce są zawarte takie informacje dotyczące ludzkiej anatomii, które są kluczowe i wartościowe dla osób praktykujących jogę. Trzeba wiedzieć, że joga to nie tylko sekwencja odpowiednich ćwiczeń, ale przede wszystkim synchronizacja tych ćwiczeń z oddechem. I tutaj następuje wnikliwe wyjaśnianie takich magicznych słów jak: prana, apana, sukha i innych. W pierwszym rozdziale przeczytamy o anatomii oddechu z perspektywy jogicznej. Wiem, że wszystko to może się wydawać zagmatwane, ale w tej książce wszystko jest wyjaśnione prostym językiem, więc każdy ma szansę zrozumieć. A później jest już tylko ciekawiej.

Kolejny rozdział dotyczy pozycji stojących. Każda zaprezentowana pozycja jest wnikliwie opisana. Przede wszystkim określony jest stopień trudności, dzięki czemu każdy będzie mógł spróbować. Następnie kluczowe struktury, czyli po prostu jakie partie ciała biorą udział w ćwiczeniu. Oprócz tego znajdziemy informacje o pracy stawów, o sposobie oddychania, dodatkowych wariantach danej pozycji, przeciwwskazaniach. Musimy pamiętać, że nie wszystkie pozycje w jodze mogą wszyscy wykonywać. Szczególnie traktowani są ludzie z chorobami i urazami pleców i kręgosłupa lub osoby z wadami ucha wewnętrznego. Wszystkie ćwiczenia są opatrzone znakomitymi ilustracjami. W kolejnych rozdziałach poznamy ćwiczenia w pozycji leżącej na brzuchu, na plecach, pozycji klęczącej, siedzącej. Polecam gorąco. Może ktoś dzięki tej książce zacznie wgłębiać się w tajniki jogi?

2 komentarze:

  1. Joga! Parę razy chciałam się zabrać za nią, jednak mam słomiany zapał. Może gdy nadejdzie u mnie nowa fala fascynacji jogą w pierw sięgnę po książkę ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wiem coś o słomianym zapale. Najlepiej rozpocząć ćwiczenia z kimś,wtedy trudniej się wykręcić.

      Usuń