poniedziałek, 28 listopada 2011

W co się bawić, w co się bawić…


Tytuł: Najpiękniejsze zabawy sprzed lat dla dzieci
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 128


W co się bawić, w co się bawić… No właśnie, w co się bawić? Teraz większość dzieci ( nie mówię, że wszystkie) powiedziałoby, że czas najlepiej spędzać przed komputerem. To jest zabawa – szalone pościgi, krew, zabijanie. Nie mówię, że wszystkie gry są beznadziejne i niczego nie uczą. Uczą, owszem. Chodzi mi jednak, o to, że coraz mniej czasu dzieci spędzają ze sobą w realnym świecie. Rzadko teraz spotykam dzieci bawiące się w chowanego, berka, podchody. Widzę co prawda maluchy w piaskownicach, ale potem następuje pustka. A przecież istnieje tyle cudownych sposobów na wspólne zabawy. Wystarczy zapytać naszych rodziców, jak oni bawili się w dzieciństwie. Możemy także zajrzeć do tej niewielkiej książeczki.

Wszystkie gry i zabawy podzielone są na działy: gry na przyjęcia, gry podwórkowe, zabawy w berka (istnieje kilka rodzajów berka!), gry słowne i pamięciowe, śpiewanie i zabawy w kole, gry w piłkę, sznurek, karty i gry z papieru. Warto zobaczyć jak nasi rodzice, dziadkowie spędzali wolny czas. Jak biegali, skakali, ścigali się aż do zmroku. I ciężko było zapędzić ich do domu. Książeczka przybliża tamte czasy i przede wszystkim inspiruje do nowych zabaw i twórczego spędzania wolnego czasu.

Warto więc pobawić się czasem w ciuciubabkę. Zabawa polega na tym, że jedna z osób ma zawiązane oczy. Jest ona obracana przez innych, aż trochę zakręci się w głowie. Następnie musi chodzić po pokoju i wyłapywać innych graczy. Ale nie jest to takie łatwe, ponieważ wszyscy muszą uciekać przed ciuciubabką. Ostatnia złapana osoba jest zwycięzcą. Istnieje także inna wersja tej zabawy. Ale to już zapraszam do przeczytania. Oprócz tego możemy także na przyjęciu pobawić się w ciepło-zimno, mrugającego zabójcę, muzyczne krzesła, Szymon mówi czy zabawa mająca uroczą nazwę- wachlowanie wędzonego śledzia. Ciekawi jesteście co kryje się pod tymi nazwami?

W dziale w grami podwórkowymi mamy tak wspaniałe zabawy jak: brytyjski buldog, czerwony wędrowiec, kroki babci, żabi skok czy kulki. A ile mamy berków: np. berek łańcuchowy, berek ogon, berek cień, berek pocałunek. A jeśli chcecie sprawdzić umiejętności swojego umysłu to zabawy z tego działu na pewno w tym pomogą. Są naprawdę wymagające i ciekawe.

Wszystkie tutaj wymienione gry i zabawy będą doskonałym impulsem i mobilizacją dla młodszych i starszych dzieci. A może rodzice pobawią się z dziećmi? Polecam serdecznie.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Jedność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz