czwartek, 17 listopada 2011

MisiowoAutor: Stina Wirsen
Tytuł: Kto jest samotny?, Czyja babcia?
Wydawnictwo: Kora/Stentor

Pierwsze książeczki, które otwierają nową serię dla najmłodszych dzieci. Stina Wirsen jest popularną szwedzką autorką i ilustratorką. Za swoje ilustracje otrzymała wiele nagród, m.in. srebrny i złoty medal The Society of Newspaper Design. W 1999 r. odebrała wyróżnienie, przyznawane co trzy lata przez The Society of Scandynavian Illustrators, a w listopadzie 2000 r. jej książkę uhonorowano prestiżową nagrodą „Elsa Beskow – plaketten”. Porusza tematy i problemy, z którymi spotyka się na co dzień małe dziecko.

W książeczce Czyja babcia? mały miś jest bardzo smutny, ponieważ jego kuzynka, której zresztą bardzo nie lubi, ciągle chce przebywać z babcią. A przecież babcia jest tylko jego. S. Wirsen porusza temat zazdrości, z którą często małe dzieci nie potrafią sobie poradzić. Mały miś jednak stwierdza, że kuzynkę można polubić. Książeczka uczy przede wszystkim empatii, radości dzielenia się i pokazuje, że dzielenie się miłością może być bardzo przyjemne.

Książeczka Kto jest samotny? pokazuje jak rodzić sobie własnymi emocjami. A dla malucha nie jest to łatwe. Tym razem mały miś jest bardzo smutny, ponieważ jest sam i nikt z jego znajomych nie chce się z nim bawić. Musi znaleźć jakiś ciekawy sposób na spędzenie czasu samotnie. Miś dochodzi do wniosku, że bycie samemu, też może być miłe: jest sam, bo chcę być sam.

Powiem szczerze, że ilustracje są dość nietypowe. Wyglądają trochę tak, jakby rysowało je małe dziecko, co o oczywiście może zachęcić dziecko do poznawania przygód misia. Chociaż mnie oczywiście taka dosłowność niezbyt się podoba. Jakość nie chciałabym pokazywać swojej córce, jak wygląda miś, które wymiotuje. Ale może właśnie takie bezpośrednie ukazanie problemów jest dobre. W każdym razie polecam i czekam na kolejne części.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Stentor.

2 komentarze:

  1. Chętnie bym te serię sprezentowała Patryczkowi. Jak na nią trafię, to czemu nie:).
    Pozdrawiam!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Wymiotujący miś?
    Chyba wolałabym tego nie oglądać.

    OdpowiedzUsuń