środa, 30 listopada 2011

Czy można się spóźnić na koniec świata?


Autor: Julia Knop
Tytuł: Jak długo trwa wieczność? Wielkie pytania małego filozofa.
Wydawnictwo: Jedność
Liczba stron: 93


Pytania, pytania, ciągłe pytania, a dlaczego tak?, a jak?, a po co? Przeważnie dzieci zadręczają nas, dorosłych, ciągłymi pytaniami. Są ciekawi świata, chcą wiedzieć wszystko i na swój sposób zrozumieć. W tej książce znajdziemy dużą dawkę wiedzy, jak wybrnąć, z czasem trudnych do wytłumaczenia pytań. Wciąż się dziwimy, pytamy, szukamy odpowiedzi, myślimy-jest to nieodłączna cecha człowieka. Więc rozpocznijmy przygodę. Pobawmy się z naszym umysłem i wyobraźnią.

Nie ma pytań bez odpowiedzi. Pytajmy! Odpowiadajmy! W tej książce, która jest swego rodzaju traktatem filozoficznym, trochę z przymrużeniem oka, znajdziemy odpowiedzi na ważne pytania: Kto odpowiada za myśli w mojej głowie?, Czy wiewiórka wie, że jest wiewiórką?, Czy trzeba myśleć, żeby być człowiekiem?, Kiedy człowiek staje się człowiekiem?, Czym jest miłość?, Czym jest sumienie?, Czy należy myśleć o śmierci? I jeszcze wiele, wiele innych, które czasem nam dorosłym trudno zrozumieć.

Odpowiedzi na postawione pytania są konkretne i napisane w przystępny sposób. W taki by zaciekawić dzieci. Na końcu każdego krótkiego rozdziału znajdziemy także kilka pytań do czytelnika, czy zgadza się z tym, co przeczytał?, jakie jest jego własne zdanie na ten temat? Myślę, że jest to ciekawa forma aktywizacji młodego czytelnika, który może sam snuć własne domysły. A to może doprowadzić do jednego: do narodzin kolejnych pytań. Tego łańcucha nie da się już chyba zatrzymać. I bardzo dobrze.

Na samym końcu książki znajduje się także zestaw pytań, na które dzieci mogą same odpowiadać i wpisywać swoje odpowiedzi. Myślę, że każde dziecko z miłą chęcią zabierze się do filozofowania i znajdowania odpowiedzi na pytania: dlaczego nie można zobaczyć Boga?, dlaczego tak jest fajnie mieć imię?, czy można się spóźniona koniec świata? Pytania te uczą dzieci myśleć po swojemu. Pozwólmy im na to.

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Jedność. Dziękuję bardzo.

1 komentarz:

  1. Oj, pamiętam te wszystkie pytania:))

    OdpowiedzUsuń