czwartek, 10 listopada 2011

Ach te króliki


Autor: Beatrix Potter
Tytuł: Powiastki Beatrix Potter
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Wilga

Czy można zachwycić się szmatą do podłogi czy wiadrem, nosić liść rabarbaru na głowie zamiast kapelusza, rysować chłopa z krową, króliki:

Króliki to stworzenia płytkie i absurdalnie łatwe do przejrzenia. W Benjaminie najbardziej rozkoszna jest dla mnie jego naturalność, ale szczerze przyznaję, że jest on również wulgarny

A czy można wrzucać ropuchę do wrzątku, łowić pająki i ślimaki, założyć hodowlę owiec i wygrywać z nimi konkursy, założyć do ślubu garsonkę z wełny z własnej przędzy, projektować własne kartki? Można, ależ oczywiście, że można. Wszystkiego tego dokonała urodzona w 1866 wiktoriańska osóbka, którą była Beatrix Potter. Jej ekscentryczność, lekka doza szaleństwa, inteligencja i przede wszystkim nieustępliwość w dążeniu do spełnienia własnych marzeń, by zostać pisarką, została doceniona i to nawet w Hollywood. Jej życie i codzienne zmagania, brak pisarskiego doświadczenia zostały zekranizowane. Powstał film pod jakże zaskakującym tytule „Miss Potter”. Główną rolę odegrała znakomita Renee Zellweger. Film oczywiście bardzo serdecznie polecam.

Piękne wydanie Powiastek zawiera wszystkie utwory Beatrix Potter, czyli dwadzieścia trzy powiastki oraz wiersze o przygodach Piotrusia Królika i innych zwierząt. Tom ten zawiera także cztery inne utwory, które nie ukazały się drukiem za życia Potter, które są znakomitym dowodem na wielki pisarski i ilustratorski talent autorki. Powiastki są ułożone chronologicznie, czyli tak jak były publikowane po raz pierwszy. Warto zwrócić uwagę, że przekładu dokonała znakomita i wszystkim nam znana Małgorzata Musierowicz. Każda z opowieści jest poprzedzona krótką notką informacyjną, kiedy, dla kogo i z jakich powodów została napisana.

Dziecięcy uśmiech na twarzy to wielka radość dla rodziców. Książka ta na pewno będzie przygodą, nie tylko dla maluchów, ale także dla rodziców, którzy będą mogli odkryć jakąś cząstkę siebie, przywołać wspomnienia lat dziecinnych. Poznajemy więc historię niegrzecznego Piotrusia Królika, który nie słucha się mamy i udaje się do ogrodu pana McGregora. Są pościgi, ucieczka i oczywiście szczęśliwe zakończenie. Przeczytać możemy także powiastkę o bezczelnej wiewiórce o imieniu Orzeszko. Napisana została z myślą o córce byłej guwernantki Potter. Wkraczamy w świat Krawca z Gloster, który pewnego razu pozostawia w swojej pracowni niewykończoną kamizelkę, szytą dla burmistrza Gloster. Następnego dnia kamizelka jest ukończona, jednak z małym wyjątkiem, dziurką od guzika, na której wykończenie zabrakło materiału. Zrobili to oczywiście jego pomocnicy. Jest to autentyczna historia, którą Potter zasłyszała będąc u swojej kuzynki. Ale Potter nie byłaby sobą, gdyby nie zamieniła na rzecz swojej powiastki ,pomocników na myszy. Cała ta magiczna historia ulokowana jest w czasie Bożego Narodzenia.

Jakich jeszcze bohaterów możemy spotkać? Oczywiście króliki, które Potter uwielbiał rysować. I jest tu powiastka o Beniaminie Trusiu, który był zresztą prawdziwym królikiem, którego miała Potter. Oprócz tego mamy tu myszki, Panią Mrugalską, kotkę Mrusię, Pannę Mopcię- kotkę, która ma niezwykłe przygody z myszką, Tomka Kociaka, Kaczkę Teklę, Typcia Drypcia, Pana Rudzielca i wiele, wiele innych postaci.

Beatrix Potter znakomicie łączy rzeczywistość z fantazją i własną wyobraźnią. Nadaje często swoim bohaterom cech ludzkich i wplata ich w malownicze tereny, często gęsto jest to Sawery lub Hawkshead. I te ilustracje, po prostu cudowne. Zwierzątka w tych swoich kubraczkach wyglądają uroczo. Powiastki Beatrx Potter wciąż cieszą się ogromną popularnością, więc sprawmy i my sobie radość i przeczytajmy, pozwólmy się przenieść w inny wymiar czasu, w inną rzeczywistość.


Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Wilga. Dziękuję bardzo.

4 komentarze:

 1. Klasyka, do której warto wracać ! Myślę, że sprezentuję sobie to wydanie pod choinkę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ponieważ Twoja recenzja zachęca do przeczytania chyba kupię Powiastki moim dziewczynom. Jak myślisz książka będzie odpowiednia dla dzieci w wieku 8 i 9 lat?

  OdpowiedzUsuń
 3. Jasmino, jak najbardziej odpowiednia. Nawet Tobie się spodoba.Gwarantuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, muszę się więc porządnie rozejrzeć i kupić.

  OdpowiedzUsuń