wtorek, 6 listopada 2012

Uśmiechnij się!


Autor: Polscy pisarze dzieciom
Tytuł: Opowiadania z uśmiechem.
Wydawnictwo: Literatura
Liczba stron: 190

Uwielbiam weekendy, które mogę spędzić z nosem w książce. Jeszcze bardziej lubię, kiedy moja córka razem ze mną wciska swój mały nosek. Tym razem bardzo miło spędziłyśmy czas na czytaniu, oglądaniu i opowiadaniu książki Opowiadania z uśmiechem. Wśród autorów opowiadań same gwiazdy polskiej książki dziecięcej m.in. Wanda Chotomska, Natalia Usenko, Grzegorz Kasdepke, Renata Piątkowska, Joanna Papuzińska, Barbara Gawryluk czy Paweł Beręsewicz. Niesamowita gratka dla czytelnika. Zapraszam więc na wędrówkę pełną tajemnic, uśmiechu, wiśni i pływających kotów.

Zbiór otwiera opowiadanie Wandy Chtomskiej o konikach z karuzeli. Pewnego razu na podmiejską łąkę, która już od dawna nie widziała koni, przyjechało wesołe miasteczko i łąka od razu poweselała, bo na środku wesołego miasteczka zakręciła się karuzela z siedmioma drewnianymi konikami. Właściciel koni nawet nie podejrzewał, że jego malowane, drewniane konie umieją się kręcić nie tylko dookoła karuzeli, lecz potrafią coś znacznie trudniejszego-każdy z nich umie się zmienić z konia drewnianego w konia prawdziwego. Jeden w kowbojskiego, drugi w cyrkowego, trzeci w ułańskiego… Ale zmieniały się tak dopiero wtedy, kiedy poczuły na swoim grzbiecie właściwego jeźdźca. Ciekawi jesteście co dalej stało się z tymi szalonymi konikami? Zajrzyjcie.

A kiedy przejdziecie do kolejnej historii, to przekonacie się, że każdy, nawet mały rogalik, ma swoje zwykłe i niezwykłe marzenia. Mały rogalik chciał zostać księżycem. Jednak jak tu stać się tak ogromnym i złotym, by wyglądać jak księżyc? Czy małe marzenie rogalika się spełni?

Natalia Usenko natomiast przeniesie Was w świat trzech świnek. Straszne z nich były świnki. Wszędzie miały okropny śmietnik. W szafach, na korytarzu, na balkonie, w kuchni i łazience, na korytarzu i na łóżkach. A tego, co działo się pod ich łóżkami, nawet sobie nie wyobrażacie! Miały nawet chęci, żeby posprzątać ten bałagan, ale ciągle odkładały sprzątanie na następny dzień. I tak upływał cały tydzień. A bałagan rósł i rósł w dzień i w nocy, aż wreszcie wypełznął z ich mieszkań na klatkę schodową. Pewnego dnia kiedy wracały do domu spotkały Zenona Wilka, który zmienił ich życie. A co takiego zrobił? Musicie przeczytać.
Książka z dużą dawką humoru, który dzieci na pewno zrozumieją. Problemy poruszane w opowiadaniach dotyczą codzienności, więc pewnie nie jedno dziecko będzie mogło identyfikować się z bohaterami. Oczywiście w opowieściach nie zabraknie niezwykłych potworów, pływających kotów, księżniczek, czarodziejów. Duża czcionka pozwoli maluchom na doskonalenie umiejętności czytania. Ilustracje doskonale uzupełniają treść. Polecam!

4 komentarze:

  1. Znalazłaś prawdziwą perełkę, takie nazwiska! A okładka (przy dziecięcych książkach jednak ma znaczenie) to majstersztyk:)

    OdpowiedzUsuń
  2. O to coś zdecydowanie dla nas :)

    OdpowiedzUsuń