środa, 26 września 2012

Wróbelek
Autor: Paweł Mazur
Tytuł: Czy wróbelek doleci do Afryki? i inne wierszyki
Ilustracje: Magdalena Pagińska
Wydawnictwo: Pestka
Liczba stron: 56

Lubię wiersze dla dzieci, no po prostu lubię i już. Dają więcej możliwości interpretacyjnych, bardziej uwrażliwiają młodego czytelnika, który musi uważniej wczytywać się w tekst. Pamiętam swoje udziały w konkursach recytatorskich (nawet odnosiłam sukcesy na tym polu) i do dziś pamiętam większość wierszy, które bardzo łatwo wpadały mi w ucho. Jestem ciekawa, czy pomiędzy Brzechwą, Tuwimem i Chotomską znajdzie się miejsce na zbiór trzech krótkich wierszyków autorstwa Pawła Mazura. Mam nadzieję, że dacie tym utworom szansę i otworzycie się na nie.

Nie można tej książeczki nazwać ani zbiorem ani tomikiem, gdyż forma zapisu nieznacznie odbiega, od tej jaką znamy. Nie ma tutaj podziału na strofy, utwór jest rozproszony na kartkach a ilustracje są jakby uzupełnieniem treści. W pierwszym wierszyku poznamy wróbelka, który planuje polecieć do Afryki, rzecz jasna z żoną. Słowik, którego pytał o radę odradził mu tak długiej podróży i polecił zwiedzanie Polski. Jak myślicie, czy wróbelek poleci do Afryki i czy rzeczywiście zajmie mu to trzydzieści nocy?

Kotek Psotek natomiast, to już całkiem inna historia. Kotek ten zdecydowanie bał się wskakiwania na płot. Obawiał się, że łapki mu się poplączą i zrobi sobie krzywdę. Wolał bawić się motkiem. Pewnego jednak razu kotek dziwnym trafem spędził na owym płotku dwie godziny. Jesteście ciekawi, co sprawiło, że jednak tam wskoczył? Nie zdradzę.

Trzeci utwór to przygoda pewnej kozy, która wędruje nocą ulicami. Jak skończą się takie samotne wędrówki? Zapraszam serdecznie do lektury, w której odnajdziecie piękne, nieszablonowe ilustracje i mądry tekst. Polecam

8 komentarzy:

 1. na razie mi się nie przydadzą, ale kiedyś pewnie tak :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto wtedy o tej książce pamiętać.

   Usuń
 2. będę pamiętać o tej książeczce jak moja córka podrośnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy tę książeczkę :) Bardzo fajna i ciekawa. I też uwielbiam wiersze dla dzieci :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się,że są jesxcze mamy,które zachęcają do czytania wierszy.

   Usuń