poniedziałek, 2 kwietnia 2012

O sile przyjaźni
Autor: Alicja Ungeheuer-Gołąb
Tytuł: Przygody Jeżyka spod Jabłoni.
Wydawnictwo: Skrzat
Ilustrował: Kazimierz Wasilewski
Miejsce i rok wydania: Kraków 2011
Wymiary: 165 x 240 mm
Liczba stron: 88
ISBN: 978-83-7437-648-8

Uwielbiam wszelkiego rodzaju bajki i opowieści o zwierzętach. Nie wiem dlaczego, ale mam do nich słabość. Wszystkie zwierzaki są takie pocieszne i doskonale nadają się na bohaterów bajek dla najmłodszych. Tym razem poznamy przygody pewnego młodego Jeża. Niezwykle mądra i chwilami wzruszająca opowieść na pewno trafi do wielu dziecięcych serc.

Pewnego zwykłego dnia do ogrodu Marcina trafia Jeż, który opuścił las, by zamieszkać samemu i decydować o sobie. Jego wzrok przyciągnęła wspaniała Jabłoń tuż obok domu. Czasem i nam ludziom zdarza się zobaczyć jakieś miejsce i od razu mówimy, że musimy tu zostać na zawsze. Tak tez było z Jeżykiem, który bardzo szybko podjął decyzję o pozostaniu właśnie w tym ogrodzie. Prosi Kreta o pomoc w wygrzebaniu nory pod Jabłonią. Kret jest bardzo przyjaźnie nastawiony i pomaga nowemu mieszkańcowi. Jeżyk jest mu wdzięczny i oferuje mu swoją pomoc w potrzebie. Ogród oprócz Jeżyka i Kreta zamieszkiwało wielu lokatorów: pies Kundel, który jest uwiązany na łańcuchu. Jeżykowi robi się bardzo smutno z tego powodu. Pies nie wyglądał najlepiej, więc Jeżyk podzielił się z nim bułką.

Jeżyk powoli urządzał swoją norkę. Ułożył podłogę z desek, zrobił stół, łóżko i dwa krzesła. Kiedy jego norka stawała się coraz bardziej przytulna, postanowił w końcu wybrać się na spacer po okolicy. Porozmawiał sobie z Wróbelkiem i żółto-zieloną Sikorką. Wracając do domu znalazł idealne szkiełko w sam raz do jego okienka na świat. Udał się więc do pszczół z prośbą o trochę kitu, żeby mógł umieścić swoje szkiełko. Pewnego dnia do jego norki ktoś zapukał. Kiedy otworzył drzwi był bardzo zaskoczony, gdyż przed nim stał jeż zupełnie podobny do niego. Okazało się, że jest to Jeżynka, która także od jakiegoś czasu mieszka w tym ogrodzie. Przyszła się przywitać i przyniosła słodką szarlotkę.

Kogo jeszcze pozna Jeżyk? Jakie przygody na niego czekają? Jeśli jesteście ciekawi, to zapraszam do przeczytania. Książeczka napisana pięknym językiem, w sam raz dla dzieci. Historia uczy maluchy wrażliwości i czynienia dobrych uczynków zupełnie bezinteresownie. Jeśli ktoś potrzebuje naszej pomocy, to jeśli tylko jesteśmy w stanie pomóc, to robimy wszystko co w naszej mocy. Czasem od nas naprawdę wiele zależy. Opowieść pokazuje czym jest prawdziwa przyjaźń, jak należy ją pielęgnować i ile radości z sobą niesie. Kolorowe ilustracje Kazimierza Wasilewskiego tworzą z tekstem doskonałą całość. Bajecznie prosto być dobrym. Polecam.

4 komentarze:

 1. Fajna książeczka o Jeżyku. Myślę, że każde dziecko będzie nią zachwycone.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno spodoba się każdemu dziecku ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapraszam po odbiór wyróżnienia ;)
  http://ksiazeczki-synka-i-coreczki.blogspot.com/2012/04/losowanie-candy.html

  OdpowiedzUsuń