czwartek, 19 kwietnia 2012

Dobre maniery
Autor: Joanna Krzyżanek
Tytuł: Dobre maniery, czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada.
Ilustracje: Marcin Ciseł
Miejsce i rok wydania: Kielce 2011
ISBN: 978-83-7660-150-2
Wydawnictwo: Jedność dla dzieci
Liczba stron: 192

Już od najmłodszych lat rodzice starają się nauczyć dzieci dobrych manier. Wciąż powtarzają, co wypada robić, a czego nie. I tak w kółko, aż do znudzenia. Książka ta jest swego rodzaju kompendium dobrych manier, w której rodzice i dzieci odnajdą wiele cennych wskazówek, które podane są w zabawny sposób. Nie są to nudne formułki, lecz zabawne krótkie teksty. A już na samym początku możemy przeczytać, że książka ta jest dla wszystkich dzieci, które choć raz w życiu miały ochotę wylizać miseczkę po lodach malinowych lub uczyniły to. Dobrych manier nie można kupić ani w małym sklepiku na rogu ulicy, ani w supermarkecie. Nauczenie się ich nie jest tak proste jak zjedzenie marchewki, ale też nie jest tak trudne jak znalezienie igły w stogu siana. Wystarczy, więc trochę wysiłku i na pewno wszystko się uda. Zapraszam do zapoznania się z lekturą.

W czasie czytania musicie być czujni i bardzo spostrzegawczy, gdyż na każdej stronie ukryty jest mały krasnoludek. Zobaczycie go jednak tylko wtedy, kiedy w niego uwierzycie. Oprócz całej masy dobrych manier znajdziecie tutaj także krótkie opowiadania, które swą różnorodnością zachwycą każdego czytelnika. Dobre maniery podzielone zostały na kilka rozdziałów, z których w pierwszym znajdziemy m.in. kiedy powiedzieć dzień dobry, kto ma zrobić to pierwszy. Pozwolę sobie zacytować kilka najciekawszych.

Schodzący po schodach pierwszy wita wchodzącego- nawet wtedy, kiedy schodzi pani, a wchodzi pan.

Pani nie zdejmuje nakrycia głowy podczas powitania-nawet jeślinosi na głowie emaliowaną miskę w kwiatuszki.

Król pierwszy podaje rękę poddanemu.


W kolejnym rozdziale zatytułowanym Kwiatki płatkami do góry i lody malinowe czyli: proszę nie siorbać odnajdziemy wiele interesujących wskazówek jak się zachować np. przy stole. Wiele zabawnych i ciekawych propozycji właściwego zachowania i postępowania. Po raz kolejny zacytuję Wam kilka ciekawszych propozycji.

Kiedy otrzymasz od kogoś prezent, natychmiast go odpakuj. Po obejrzeniu możesz jeszcze raz podziękować lub uśmiechnąć się.

Jeśli pojawi się niespodziewany gość, dostaw dla niego krzesło-nawet wtedy, kiedy jest to pluszowy miś.

Nigdy nie wycieraj ust i rąk obrusem, rękawem czy sukienką sąsiadki.


Dowiemy się także jak podawać owoce, jak jeść, aby nie siorbać. Wszystkie te krótkie wierszyki, bo tak można je nazwać, są naprawdę zabawne i mogą zainteresować, nie tylko najmłodszych czytelników. Nie będę więc zdradzała Wam, co jeszcze znajdziecie w tej książce. Po prostu musicie ją przeczytać. Język i ilustracje przepełnione humorem tworzą zgraną parę. Polecam, bo warto!

3 komentarze:

 1. ciekawie zapowiadająca się książka dla dzieci i ich rodziców :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim niezwykle mądra,ciepła i zabawna.Polecam:)

   Usuń
 2. Chętnie widziałabym tę książeczkę w Patryczkowej biblioteczce:)

  OdpowiedzUsuń