sobota, 28 kwietnia 2012

Bez stresu
Autor: Dagmara Gmitrzak
Tytuł: Pokonaj stres dzięki technikom relaksacji.
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2011
Wydawnictwo: Samo Sedno
Liczba stron: 208

Każdego dnia spotykają nas chwile, które są dla nas stresujące. Czasem bardziej czasem mniej. I niestety bardzo ciężko żyć bez stresu, bo jak? Lekarze mówią, proszę się nie stresować. Matura, nowa praca, dziecko, problemy finansowe, wyjazd, przemówienie. A czym tu się stresować? Stres nam towarzyszy i niestety musimy z nim koegzystować. Jednak nikt nie powiedział, że stres ma nami rządzić i całkowicie nas paraliżować. Może nas też mobilizować do pewnych zmian i działań. Stres można mieć pod kontrolą i ta książka na pewno Wam w tym pomoże. Liczę na to.

Rzeczywistość jest tym, co uznajemy za prawdę. Bierzemy za prawdę to, w co wierzymy. Nasza wiara opiera się na tym, co postrzegamy. To, co postrzegamy, zależy od tego, na co patrzymy. To, na co patrzymy, zależy od tego. o czym myślimy. To, co myślimy, zależy od tego, co postrzegamy. To, co postrzegamy, determinuje to, w co wierzymy. To, w co wierzymy, determinuje to, co bierzemy za prawdę. To, co bierzemy za prawdę, stanowi naszą rzeczywistość. Mądre zdanie, prawda? Trzeba się nad nim przez chwilę zastanowić, żeby wszystko dobrze zrozumieć, przynajmniej tak było w moim przypadku. Zacytowałam to zdanie, tak na dobry początek. A książka czego dotyczy, to można stwierdzić już na podstawie tytułu. W tej publikacji odnajdziecie wiele informacji, wskazówek oraz technik pracy z ciałem i umysłem. Autorka ma nadzieję, że informacje i ćwiczenia zawarte w książce pomogą zwiększyć wiarę w siebie i uwierzyć, że jesteśmy ważnym ogniwem, które może wnieść do świata swój potencjał i liczne dary. Nie jestem pewna, czy aby nie za duże oczekiwania ma autorka?

W części pierwszej dowiemy się, czym jest stres, co dzieje się z organizmem w chwili przeżywania stresu, w jakich sytuacjach reakcja stresowa jest pomocna, a w jakich nie. Umiarkowany poziom stresu jest potrzebny do prawidłowego rozwoju człowieka, nie dajmy się więc zwariować. Naukowcy ten dobry stres nazywają eustresem. Na to, jak będziemy sobie radzić ze stresem i trudnymi sytuacjami zależy od wielu czynników, na które nie zawsze mamy wpływ np.: doświadczenia okresu płodowego, poród, geny czy postawa życiowa. Moi drodzy, musimy pamiętać, żeby zawsze z optymizmem patrzeć w przyszłość. W kolejnych rozdziałach znajdziecie informacje, jak można lepiej zarządzać swoja energią życiową. Zainteresowały mnie bardzo psychologiczne podłoża chorób fizycznych. I tak na przykład jeśli ktoś z Was cierpiał na zapalenie krtani tzn., że taka osoba ma trudności w wyrażaniu silnych emocji, tłumi złość. Ile w tym prawdy, to ciężko mi stwierdzić. W każdym razie są prowadzone badania w tym kierunku, więc pewnie jakąś prawdę w sobie mają. W dalszej części książki odnajdziemy wiele interesujących ćwiczeń, które pozwolą nam się wyciszyć, pozytywnie spojrzeć w przyszłość. Jeśli macie ochotę i czas, to znajdziecie także przykładowe afirmacje. W panowaniu nad stresem duże znaczenie ma odpowiedni oddech i relaksacja. Możecie przeczytać o różnych rodzajach oddechu i przede wszystkim poćwiczyć, żeby natlenić organizm. Medytacje, wizualizacje i praca z czakrami, to zdecydowanie już dla osób ambitnych.

Kolejna książka wspaniale wydana i przede wszystkim zawierająca dobrze wyselekcjonowane informacje. Duży wybór ćwiczeń jest tutaj dodatkowym atutem. Oprócz tego do książki dołączona jest płyta CD z muzyką relaksacyjną. Moi drodzy, więc bez narzekania. Miłego weekendu.

2 komentarze:

  1. Lubię książki z tej serii, ale nie wiem czy po tą kiedyś sięgnę. Zobaczę. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hmm, pewnie niejednej osobie się taka książa przyda - stres w sumie potrafi zepsuć wiele ważnych momentów w życiu. Ale dla mnie osobiście jakoś niespecjalnie ta książka jest potrzebna - chyba na razie daję sobie radę sama :P

    OdpowiedzUsuń