poniedziałek, 16 lipca 2012

Wczoraj szaro, dziś kolorowo
Autor: nieznany
Tytuł: Jak Pan Bóg stworzył owieczki?
Ilustrator: Anna Kaszuba-Dębska
Wydawnictwo: Media Rodzina
ISBN 978-83-7278-418-6
Liczba stron: 32

Od czasów studiów wszystkie książki, artykuły, które dotyczą Słowian Zachodnich muszą trafić także do mnie. Jakiś czas temu na mojej półce zagościła wspaniała książka „Śpiewająca lipka. Bajki Słowian Zachodnich”, w której było zawarta bajka, o tym jak Bóg stworzył owieczki. Wydawnictwo Media Rodzina wydało opowiadanie w postaci osobnej książki. Dzięki czemu zyskało ono oryginalną szatę graficzną, która wzbudziła moje wielkie uznanie. Muszę jeszcze zaznaczyć, że jest to czeska bajka (a wiecie, że czechofilem jestem), niestety autor nie jest znany. Humorystyczna i ciepła opowieść na pewno zainteresuje nie tylko najmłodszych czytelników.

Na pytanie dziecka: Mamo, mamo! Skąd się wziął świat? można dziecku przeczytać właśnie tę opowieść. Pan Bóg po stworzeniu świata postanowił sobie jeszcze stworzyć małe zwierzątko, które umili czas. I tak właśnie powstała owieczka. Diabeł nie chciał być gorszy od Boga i postanowił stworzyć swoje zwierzątko na podobieństwo owieczki. Niestety brak doświadczenia i zła wola sprawiły, że powstała złośliwa koza. Niezwykle plastyczne obrazy wprowadzają dziecko w prawdziwie artystyczny świat. Powtórzenia przeplatane krótkimi dialogami wymuszają na rodzicu/dziecku głośne czytanie. Pierwsza część, w której widzimy działanie Boga, utrzymana jest w jasnej tonacji, druga w ciemnej (tu rządzi Diabeł). W tekście znajduje się wiele trudnych słów, co może mieć związek adaptacją obcego tekstu na język polski. Trzeba będzie się natrudzić, żeby wytłumaczyć dziecku czym jest żętyca, bryndza. Najbardziej spodobało mi się przedstawienie postaci Diabła, nie jako strasznego i przerażającego, ale jako nieudacznika, któremu niestety nic nie wychodzi, tak jakby chciał. Ciekawość dzieci w pewnym stopniu na pewno zostanie zaspokojona. Ale to tylko kropla w morzu… Polecam i zapraszam na stronę Wydawnictwa Media Rodzina.

2 komentarze:

  1. Hej, ja mam pytanie małe. Czy byłabyś zainteresowana umieszczeniem w Katalogu Czytelniczym? Wystarczy tylko, że dodasz Katalog do linków i napiszesz w komentarzu bądź w mailu, żebym wpisała na listę Twojego bloga. :) Oczywiście, do niczego nie zmuszam.
    Pozdrawiam serdecznie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. chętnie przeczytałabym córce o owieczce :)

    OdpowiedzUsuń