czwartek, 19 lipca 2012

Czy pisarzom burczy w brzuchu?
Autor: Paweł Beręsewicz
Tytuł: Czy pisarzom burczy w brzuchu?
Ilustracje: Iwona Cała
Wydawnictwo: Literatura
Liczba stron:40

Paweł Beręsewicz jest jednym z moich ulubionych autorów dla dzieci, mimo że pisaniem dla najmłodszych zajął się niedawno, bo w 2004 roku. Człowiek renesansu, chciałoby się napisać, bo oprócz pisania, pracuje także jako nauczyciel, tłumacz i leksykograf. Oprócz wierszy pisze także opowiadania i powieści dla młodzieży. Wszystkie jego utwory przepełnione są humorem i sprawiają, że nawet rodzic lekko się uśmiechnie. W świecie czytelniczym znany jest najbardziej z serii książek o rodzinie Ciumków. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Warto, więc w wolnej chwili zapoznać się z jego twórczością.

Każdy z nas nie raz i nie dwa zastanawiał się, czy pisarz jest „normalnym” człowiekiem. Czy tak jak wszyscy chodzi do sklepu po zakupy, na basen, na spacer do parku. Autor wydaje nam się istnieć w innej rzeczywistości, w której pewne sytuacje wcale go nie dotyczą. Oczywiście jest to mylne postrzeganie. Paweł Beręsewicz postanowił wyjść czytelnikom naprzeciw i napisał krótkie wierszyki, w których stara się opowiedzieć, jak wygląda życie pisarza. Za każdym razem kiedy uczestniczył w spotkaniach autorskich, dzieci zaskakiwały go różnymi pytaniami. Postanowił więc na kartach tej książeczki odpowiedzieć na nie.

O co mogą zapytać dzieci słynnego pisarza, który wciąż wydaje książki? Oczywiście, domyślacie się zapewne: czy jest pan bogaty? Książka, sława i pieniądze, tak sobie dzieci wyobrażają. Paweł Beręsewicz doskonale rozumie dziecko i jego ciekawość. W zabawny sposób odpowiada, że pewnie by miał worki brylantów, dwa odrzutowce, służbę w pałacu, gdyby tylko wydał książkę o pewnym bohaterze Harrym. No niestety sam przyznaje, że ma pecha i ktoś już go uprzedził. Z króciutkich wierszyków dowiemy się, czy autor ma jakieś zwierzę, skąd bierze pomysły do swoich książek, co robi, kiedy dzieci są niegrzeczne, czy pisze długopisem czy na komputerze. Nie zabraknie także pytań w stylu, jaki jest pana ulubiony kolor, co pan lubi jeść. Dzieci także zadawały pytania, czy autor był dobrym uczniem i czy lubił chodzić do szkoły. I jak myślicie, jakiej odpowiedzi udzielił? Zacytuję jeden utwór:

Tutaj odpowiedź będzie szybka:
gdy lodowaty wicher powiał
i naszą panią zmogła grypka,
nie bardzo jej życzyłem zdrowia…

Jeśli więc chcecie poznać twórcze tajemnice, to lektura jest dla was obowiązkowa. Jak zwykle dowcip i czasem zaskakujące puenty wprawiają czytelników doskonały nastrój. Doskonałe ilustracje dopełniają całości i czynią z tej książki taką malutką perełkę. Polecam.

Książkę możecie kupić w księgarni Trzy Sowy, wystarczy kliknąć TUTAJ

2 komentarze:

  1. Wpisuje na listę do przeczytania, bo sama jestem ciekawa, jakie życie wiedzie Autor ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak myślałam,że "wielcy" też są tego ciekawi :)

      Usuń