wtorek, 31 lipca 2012

I znowu czytanie...

TABLICE
słowno-obrazkowe
DWUSTRONNE i JEDNOSTRONNE
DO NAUKI CZYTANIA BARDZO MAŁYCH DZIECI
z wykorzystaniem metody Domana
dla dzieci w wieku 1-6 lat

Tak, to nie są zwidy i omamy. Po raz kolejny chciałabym Wam zaproponować pozycję, która sprawi, że wasze dziecko wejdzie w świat liter i słów łatwo i z uśmiechem. Podobnych pozycjach pisałam już wcześniej, więc ten kto śledzi mojego bloga co nieco już słyszał o metodzie Glenna Domana. Jeśli nie, to dziś trochę przybliżę Wam osobę słynnego fizykoterapeuty.
Każde dziecko w momencie urodzenia ma większą inteligencję potencjalną niż inteligencja, której używał Leonardo da Vinci. Świat uważał, że wzrost i rozwój mózgu jest faktem z góry ustalonym i niezmienialnym, wprost przeciwnie – wzrost i rozwój mózgu jest procesem dynamicznym i ciągle się zmieniającym. Jest to proces, który może zostać zatrzymany. Jest to proces, który może być zwolniony. Ale najbardziej znaczące jest to, że proces ten może zostać przyspieszony. W celu przyspieszenia tego procesu dajemy dzieciom wzrokowe, słuchowe i dotykowe informacje o zwiększonej częstotliwości, intensywności i trwaniu zgodnie z systematycznym sposobem, w jaki ludzki mózg rośnie. Glenn Doman swoje metody opracował początkowo w oparciu o badania nad dziećmi z porażeniem mózgowym. W 1962 roku wraz ze swoimi współpracownikami otworzył w Filadelfii Instytut Osiągania Potencjału Ludzkich Możliwości. Dlaczego Instytut tak szczegółowo zajął się badaniami związanymi z problemem czytania? Wszystko sprawił przypadek.
Pewnego dnia do ośrodka trafił mały chłopiec Tomek Łuński, syn polskich emigrantów, który zmagał się z poważnym uszkodzeniem mózgu. Zrobiono wszystkie możliwe badania i rodzice dostali nadzieję, że jest pewna szansa na lepsze jutro. Stworzono dla Tomka specjalny program rehabilitacyjny, który po pewnym czasie przyniósł efekty. Chłopiec poruszał się czworakach i potrafił powiedzieć mama i tata. Miał wtedy prawie cztery lata. Mama tak bardzo się ucieszyła z postępów, że kupiła synowi elementarz nauki czytania. Wszystkim pomysł wydawał się bezsensowny, a kiedy rok później chłopiec potrafił czytać nikt nie zwrócił na to uwagi. Dopiero w wieku pięciu lat przeprowadzono szczegółowe badania i okazało się, że chłopiec czyta tak dobrze jak dziesięciolatek.
Pracownicy Instytutu byli zachwyceni i zafascynowani. Jeśli dziecko z poważnym uszkodzeniem mózgu może nauczyć się czytać w tak wczesnym wieku, to czy zdrowe dziecko także to potrafi? Czy warto rozpocząć naukę czytanie od najmłodszych lat, miesięcy życia? Zaczęły się badania i obserwacje i wyniki były zaskakujące. Doman uważał, że nauka musi być zabawą i musi przynosić radość. Nie może odbywać się w stresujących momentach. Cały proces nauki możemy podzielić na kilka etapów:
I etap- pojedyncze słowa
II etap- wyrażenia dwuwyrazowe
III etap- proste zdania
IV etap- rozbudowane zdania
V etap- książki
Naukę z kartami, które proponuje Wydawnictwo Pentliczek możecie rozpocząć w każdym momencie. Musicie pamiętać, że ważna jest systematyczność. Naukę czytania traktujcie zawsze jako zabawę i podejdźcie do tego entuzjastycznie i starajcie się zawsze ten entuzjazm okazywać. Im później mózg przyswaja nowe informacje tym dłużej trwa proces i jest on coraz trudniejszy, dlatego powinno się wykorzystać ten naturalnie tkwiący w mózgu potencjał. Małe dziecko chce i potrafi nauczyć się wszystkiego i to bardzo szybko. Między 1 a 5 rokiem życia mózg dziecka jest całkowicie otwarty na nowe informacje, które przyswajane są bez świadomego wysiłku.
Zestaw składa się z tablic przejściowych, które przeznaczone są dzieci poniżej 1 roku życia i opatrzone są dużą czerwoną czcionką, która jest lepiej widoczna; tablic słowno obrazkowych, na jednej stronie A znajduje się słowo z obrazkiem, na drugiej B tylko słowo. Dodatkowo znajduje się 70 tablic, w tym 50 opatrzonych zdaniami i 20 czystych tablic do samodzielnego uzupełniania, 3 książeczki oparte na słownictwie z dwóch części oraz słowne malowanki. Zestaw wykonany jest bardzo starannie i na dobrej jakości papierze. Pomysł i koncepcja całego programu jest naprawdę wspaniały. Polecam całą sobą. Niech nasze dzieci będą geniuszami.

9 komentarzy:

 1. bardzo ciekawa pozycja
  dla mojej córci w sam raz :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że pozycja obowiązkowa, dla rodziców. Chyba będę musiała nakupic tego trochę i rozdawać ludziom :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na naszym facebookowym profilu do wygrania są książeczki edukacyjne dla dzieci. Jeżeli bylibyście zainteresowani - zapraszam:

  https://www.facebook.com/notes/czytajki-dzieci%C4%99cych-ksi%C4%85%C5%BCek-czar/wakacyjny-konkurs/395453353848137

  OdpowiedzUsuń
 4. A może zostawmy coś do roboty nauczycielom...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ oczywiście :) To, że dziecko będzie potrafiło czytać, nie znaczy,że nie będzie potrzebowało rad i wskazówek nauczyciela.

   Usuń
 5. A może zostawmy coś do roboty nauczycielom...

  OdpowiedzUsuń