piątek, 20 lipca 2012

Przekrętałki w języku przekręcalskim
Autor: Joanna Papuzińska
Tytuł: Król na wagarach
Ilustracje: Artur Gulewicz
Wydawnictwo: Literatura
Liczba stron: 44

Joanny Papuzińskiej nikomu chyba nie muszę przedstawiać. Znana i ceniona autorka bajek i wierszy dla dzieci. Urodziła się w Warszawie i tam też ukończyła UW na kierunku dziennikarstwo. Pracowała m. in. w bibliotece dziecięcej oraz w Wydawnictwie Harcerskim. Jednak chciała rozwijać się dalej i rozpoczęła przewód doktorski, który dotyczył czasopism dla dzieci. Jest znakomitym badaczem i krytykiem literackim, uwagę swą poświęca głównie przemianom form książki i literatury dziecięcej. Zwraca szczególna uwagę na rolę odbiorcy i odbioru. Współpracuje także z Polskim Radiem, a od 1967 z Nowymi Książkami. Zainicjowała także powstanie czasopisma o książkach dla dzieci Guliwer.
Debiutowała opowiadaniem o Januszu Korczaku Człowiek o gorącym sercu. Jej proza i poezja skierowana jest do najmłodszych czytelników. Potrafi doskonale łączyć elementy realizmu z rzeczywistością, humoru i żartu oraz wprowadza ważne tematy psychologiczne.
W dzieciństwie chciała zostać śpiewaczką, na całe szczęście została pisarką. Oprócz tego ma na swoim koncie szereg wyróżnień i nagród: Medal im. Janusza Korczaka, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki, Złoty Medal “Gloria Artis”, nagroda Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.

Niezwykła fantazja autorki po raz kolejny sprawi, że nie wszystko będzie takie, jak się nam wydaje. Na okładce czytamy: przekrętałki, niedorzeczni, niedorymki, odpałeczki, czyli wierszyki dla normalnych dzieci. Jeśli się obawiacie zawirowań, to nie zaglądajcie. Ale jeśli się nie boicie i odwaga, to wasze drugie imię, to zapraszam na podróż pełną przygód. A będzie się działo. Na dnie teczki mieszkają niedorzeczni, które czasem z nudów robią bałagan w papierach. Wtedy pisarz wpada w panikę i pędzi, co sił do wydawcy. A wydawcy tylko kiwają głową i mówią: czemu autor tak strasznie bzdurzy? W czasie podróży możecie zauważyć małą dziewczynkę, która lubi moknąć na deszczu i za wszelką cenę chce zostać panną z mokrą głową. Będziecie też mijać pewna grządkę, a w niej w małej norce Panią Potworkę, która wygląda trochę jak żaba i zjada owady. W ogródku zobaczycie także jak matka jabłonka kołysze swoje jabłuszka i śpiewa im piosenki. Nie zdziwcie się jeśli usłyszycie gdzieś bliżej nieba głosy, to modrzewie będą się kłócić, o to kto kogo uderzył gałęzią. Nie bójcie się żadnych grzybolągów, grzybostrachów, wroślaków, żagwiporek, rozszczepek, niszczyc, stułek krwawych, szyszkogłówek, to tylko niegroźne grzybki. Niektóre wierszyki mogą wymagać od nas dokładnej artykulacji i są nie lada łamigłówką językową:

Żur nam uwarz na odwieczerz!
do małżonki rycerz rzecze.
Żur nam uwarz, bo zauważ,
że słowiański rycerz mężny,
gdy zje żuru gar potężny,
mnoży siły swe w trójnasób

Jeśli nie znacie języka przekręcalskiego, to jeśli przeczytacie wierszyk w tym języku na pewno w mig załapiecie. Już nawet nie będę was straszyć innym trudnym wierszykiem, w którym słowo Konstantynopolitańczykowianeczka (nie będę cytować innych równie długich słów) występuje kilka razy w tekście. Drodzy rodzice musicie najpierw poćwiczyć czytanie w samotności, by potem przed dziećmi nie wyszło, że czytać nie potraficie. Doskonałe łamigłówki w sam raz dla dzieci i ich rodziców. Takie łamanie języka może przynieść wszystkim mnóstwo dobrej zabawy, a przy okazji można wyćwiczyć swój aparat artykulacyjny. Joanna Papuzińska stworzyła utwory, które co chwilę nas zaskakują. Nie zabraknie rymów, neologizmów i przekręcania słów. Ilustracje odpowiednio odzwierciedlają teksty i są ich wspaniałym uzupełnieniem. I na koniec chciałoby się napisać, że polecam, ale natchniona utworami autorki napiszę - podlecam.


Książkę możecie kupić w księgarni Trzy Sowy, wystarczy kliknąć TUTAJ

5 komentarzy:

 1. Mojej siostrze by się spodobała!

  OdpowiedzUsuń
 2. Te "połamańce" są fenomenalne ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja się na takich wierszykach wyuczyłam ortografii, z pewnością to jest wartościowa pozycja. Tytuł odnotowany, podaruję chrześnicy:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tez się uczyłam na takich wierszykach.A pozycja naprawdę godna polecenia. Cieszę się,że zaglądasz na mojego bloga :)

   Usuń