czwartek, 8 marca 2012

Zwierzątka dzieciomAutor: Urszula Kozłowska
Tytuły: Baranek czyścioszek/Krówka ślicznotka
Wydawnictwo: Wilga
Liczba stron: 10


Tym razem chciałabym Wam zaproponować dwie książeczki z serii Wesołe zwierzątka. Są to pozycje dla najmłodszych czytelników, którym zapewne wesołe przygody zwierzątek przypadną do gustu. Już sama autorka powinna zachęca. Jej doskonały dorobek literacki świadczy o wielkiej wyobraźni. Urszula Kozłowska potrafi przemawiać do dzieci w sposób prosty, zabawny i pouczający.

Na farmie mieszka wiele zwierząt, a wśród nich jest młody baranek. Ma piękne białe loczki, które od razu chce się pogłaskać, jednak musimy pamiętać, żeby to zrobić musimy umyć ręce, bo baranek to czyścioszek. Jest bardzo wesoły i chciałby bawić się z innymi zwierzętami w berka lub w chowanego, lecz boi się, że się ubrudzi. Obserwuje fikającego koziołka, który wszystko wokół obsypuje kurzem, dwie małe świnki, które pluskają się w błocie. Baranek nie wie co ze sobą zrobić. Chciałby gdzieś się schować, byle tylko się nie pobrudzić. Poszedł więc do szopy i tam spędził cały dzień. Z przerażeniem jednak dostrzegł, że cały jego ogonek był czarny od węgla, który gospodarz trzymał w szopie. Kłopot jednak nie trwał długo, gdyż deszczyk wszystko zmył. Pamiętajmy więc, że wystarczy trochę wody i już każdy jest czyścioszkiem.

Krówkę ślicznotkę na pewno każde dziecko polubi, gdyż nie da się jej nie lubić. Krówka bardzo lubi się stroić, jest urodzoną modelką. Na grzbiecie ma piękne łatki a za uchem kwiatek. Każdy kto ja zobaczy od razu myśli, że jest ślicznotką. Wszystkie jej koleżanki podziwiają jej piękne oczy i złoty dzwoneczek przy szyi. Pewnego razu konik zaprasza krówkę na tańce, które organizuje konik polny na łące. Jednego razu nasza krówka troszeczkę przesadza ze strojeniem: na ogonie ma kokardkę, na głowie wianek z kwiatków. Wszyscy się zastanawiają, czy to jest ich krówka strojnisia, czy to na pewno ich ślicznotka? W czasie spaceru jednak wstążka z ogonka spadła, wianek zjadły kozy a krówka się rozpłakała. Dla jej przyjaciół te dodatki nie są ważne, bo dla nich zawsze będzie ślicznotką.

Piękne rymowane wierszyki bardzo łatwo wpadają w ucho. Ilustracje Moniki Stolarczyk doskonale odzwierciedlają sytuacje opisane w tekście. Oba wierszyki uczą, że dla prawdziwych przyjaciół zawsze będziemy ważni, nawet jeśli troszeczkę będziemy się wyróżniać. Dodatkowym atutem całej serii jest nietypowy kształt książeczek, który także może zachęcać i działać trochę jak magnes. Polecam serdecznie całą serię.

3 komentarze:

 1. Jakie śliczne książeczki. Muszę się za nimi rozejrzeć, zwłaszcza, że są o zwierzątkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam słabość do wszystkich książeczek dla dzieci.

   Usuń
 2. Ja chyba jednak wyrosłam, ale będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń