czwartek, 15 marca 2012

Wśród ludzi


Tytuł: Najjaśniejsza gwiazda na niebie
Autor: Marian Keyes
Wydawnictwo: Sonia Draga
Tytuł oryginału: The brightest star in the sky
Tłumaczenie: Monika Wiśniewska
Ilość stron: 632
Format: 123 x 195 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Miejsce i rok wydania: Katowice 2011
ISBN: 978-83-7508-389-7Siadam na górnym schodku, trochę strapiony. Jeszcze raz sprawdzam adres: Star Street 66, Dublin 8. Dom z czerwonej cegły w stylu gregoriańskim z niebieskimi drzwiami i kołatką w kształcie banana. (Jeden z poprzednich mieszkańców był metaloplastykiem-jajcarzem. Wszyscy go nie znosili.) Tak, ten dom jest zbudowany z czerwonej cegły. Tak, w stylu gregoriańskim. Tak, niebieskie drzwi. Tak, kołatka w kształcie banana. Znajduję się we właściwym miejscu. Ale nie ostrzeżono mnie, że mieszka tutaj tylu ludzi.

Czytelnik zostaje przeniesiony do Dublina, do pewnej kamienicy, którą zamieszkują bardzo różni ludzie. Pewnie nie raz zastanawialiśmy się, co w tej chwili robią nasi sąsiedzi, o czym rozmawiają, co jedzą? Teraz możemy zajrzeć do kilku mieszkań, poobserwować i poprzyglądać się, jak upływają dni ich mieszkańców. Kuszące? Zapraszam więc na spotkanie.

Na samej górze mieszka Katie, która pracuje w branży muzycznej. Sama się sobie dziwi, że tak długo utrzymuje się na stanowisku, gdyż -jak twierdzi- nie jest już taka młoda. A w tym biznesie młodzi mają zdecydowanie lepiej. Dopiero kiedy ich firma zostaje sprzedana, zaczyna się martwić o swoją przyszłość. Nie ma żadnych oszczędności, ani planów. Jest przekonana, że nowy właściciel, Conall, zwolni ją w pierwszej kolejności. Czy Katie ma dobre przeczucie? Czy straci pracę, którą naprawdę lubi?

Kolejne mieszkanie zamieszkuje dwóch Polaków, Jan i Andrzej oraz Lydia. Jan i Andrzej przyjechali do Irlandii w poszukiwaniu pracy dla siebie. Jednak praca nie daje szczęścia, obaj tęsknią za ojczyzną. Lidia jest osobą niezwykle inteligentną i na swój sposób dowcipną. Stara się wprowadzić dobrą atmosferę w domu, jednak jej współlokatorzy nie rozumieją jej żartów. Liczą, że Lydia zacznie w końcu sprzątać, przecież to ona jest kobietą. Lydia jest taksówkarską, a w poprzednim wcieleniu była surykatką, dlatego teraz nie lubi wody.

Na pierwszym piętrze mieszka Jemima wraz z psem. Oprócz tego wraz z nią zamieszkuje jej przybrany syn Finn, który wprowadza lekkie zamieszanie do cichej i spokojnej kamienicy. Finn jest ogrodnikiem i ma prowadzić własny program o ogrodnictwie w telewizji. Czy osiągnie sukces?

Matt i Maeve zamieszkują parter. Zakochane i szczęśliwe młode małżeństwo, które wciąż okazuje sobie uczucia. Częsta leżą na kanapie przytuleni do siebie, tworzą jedno ciało. Poznali się w pracy, w której Matt był jej szefem. Na dodatek miał już dziewczynę. Los jednak chciał, by związał się z szaloną Maeve, która do pracy jeździła rowerem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, jednak Maeve nie przestrzegała żadnych zasad ruchu drogowego. Igrła ze śmiercią.
Nieoczekiwanie zjawia się jednak tajemniczy duch, który przemieszcza się pomiędzy piętrami. Z jego obserwacji poznajemy mieszkańców i dowiadujemy się wielu ciekawych informacji o nich. Chociażby to, że w poprzednim wcieleniu Lydia była surykatką. Duch ten nie wiem dokładnie dlaczego zawitał właśnie do tej kamienicy. Ma jedynie 61 dni, by dowiedzieć się jakie jest jego zadanie i wykonać je. Czy mu się uda? A co się stanie jeśli nie będzie potrafił wykonać tego zadania?

Marian Keyes stworzyła piękną i wzruszającą powieść o miłości, przyjaźni, chorobie, zdradzie, życiowych wyborach, po prostu o ludziach. Bohaterowie są bardzo realistyczni, nie są przerysowani i przede wszystkim różnią się od siebie. Każdy z bohaterów jest indywidualnością. Dzięki czemu powieść jest jeszcze bardziej interesująca i dodatkowo naprzemienne opisywanie różnych historii nie staje się nudne. Muszę przyznać, że bardzo ciekawy pomysł na książkę, w której obserwatorem jest duch, przed którym nic się nie ukryje. Piękny i jasny styl dodatkowo zachęca do szybszego czytania. Polecam bardzo serdecznie.

9 komentarzy:

 1. Lubię takie obyczajówki, choć nie czytam ich zbyt często. Na siłę szukać nie będę, ale gdy nadarzy się okazja, chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki, które opowiadają o życiu wielu osób na raz i chyba właśnie uświadomiłam sobie, że nie czytałam niczego z miejscem akcji w Dublinie (a przynajmniej nie pamiętam w tym momencie :)). Zapowiada się nieźle!

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie się z tym zapoznam, jak tylko znajdę trochę czasu :D

  Pozdrawiam ciepło - Paulina

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli znajdę trochę czasu, to bardzo chętnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się przyjemna lektura. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli będzie okazja, nie pogardzę lekturą ;)

  OdpowiedzUsuń