środa, 30 stycznia 2013

List w butelce

Autor: Agnieszka Sobich
Tytuł: List w butelce
Ilustracje: Marta Kurczewska
Wydawnictwo: Ezop
Liczba stron: 32


Kiedy tylko zobaczyłam okładkę tej książki od razu na mojej twarzy zagościł uśmiech. Wiedziałam, że będzie to niezwykła historia. Na ilustracji z okładki widzimy ogromna butelkę z korkiem. Niby nic niezwykłego. Ale w środku zamiast listu znajduje się zdziwiony królik, pirat i różowy słoń, który ledwo się tam zmieścił. Kiedy byłam małą dziewczynką zawsze marzyłam, żeby znaleźć na brzegu morza tajemniczą butelkę z listem, oczywiście najlepiej miłosnym.

Na plaży mała dziewczynka budowała zamek z piasku. W czasie pracy nagle zauważyła, że coś zalśniło. Zdmuchnęła więc włosy z czoła i wstała. Może to jakiś skarb? Ruszyła w stronę plaży jednak niczego nie zauważyła. Ale po chwili zauważyła zakopaną w piasku butelkę. W zielonej butelce znajdował się list, więc czym prędzej dziewczynka go wyciągnęła i odczytała na głos:

Zapraszam na podwieczorek o piątej.
Będzie herbatka i ciasteczka czekoladowe.

Oczywiście dziewczyna zaczęła się zastanawiać, kto wysłał to zaproszenie, w liście nie było żadnego podpisu. Niezwykła wyobraźnia dziewczynki sprawiła, że na horyzoncie ujrzała okręt i to w dodatku piracki okręt. Czyżby niebezpieczny pirat wysłał zaproszenie? Nie, piraci raczej nikogo nie zapraszają na podwieczorek. A może zaproszenie wysłał różowy słoń? Przecież każdy wie, że różowe słonie uwielbiają ciasteczka czekoladowe. Jednak herbatka w filiżance nie pasowała do niezdarnego słonia. Jesteście choć trochę zainteresowani, kto wysłał zaproszenie? Zachęcam do lektury.

Pięknie opowiedziana historia i przede wszystkim doskonale zilustrowana. Najbardziej podobał mi się kot, a właściwie jego szeroki uśmiech. Wyglądał zabawnie, bo miał przerwy między zębami. Historia o potędze wyobraźni, która sprawia, że wszystko wokół nabiera innych barw. Czasem warto dać się ponieść własnym marzeniom i wyobrażeniom.

8 komentarzy:

 1. Faktycznie piękna ta okładka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W środku tez wyglada zachwycająco :)

   Usuń
 2. Książka od dawna na naszej liście! Głównie z uwagi na piękne ilustracje. Motyw tajemnicy jednak dodatkowo pobudza naszą wyobraźnię :)

  Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. To szybko kupuj prezencik dla malucha:)

   Usuń