poniedziałek, 13 sierpnia 2012

Mądra głowa zna przysłowia
Autor: Renata Piątkowska
Tytuł: Mądra głowa zna przysłowia.
ISBN: 978-83-7551-252-6
Wydawnictwo: BIS
Liczba stron: 86
Moja ocena: 10/10

Kolejna już znakomita książka w dorobku Renaty Piątkowskiej. Autorka ma niezwykłą lekkość przenikania w świat dziecka, w którym znajduje miejsce dla siebie i stara się dokładnie i zrozumiale wyjaśniać sprawy, które dla dziecka nie zawsze są oczywiste i jednoznaczne. Zbiór krótkich opowiadań Mądra głowa zna przysłowia jest doskonałym przykładem tego, jak w prosty i jasny sposób wytłumaczyć najmłodszym znaczenie przysłów. Wydaje mi się, że czasem dorośli nie znają dokładnych ich znaczeń o pochodzeniu nawet nie wspominam. No właśnie, skąd te przysłowia i po co ich używać? Na te pytania na pewno znajdziecie odpowiedzi w tej książce. Mogę to zagwarantować.

Renata Piątkowska jest niezwykle wrażliwą pisarką, która dodatkowo została obdarzona wybujałą wyobraźnią. W 2007 roku otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Nadal cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych czytelników. Trudno się dziwić, skoro wciąż ma głowę pełną pomysłów. Nie jest to pierwsza książka, w której porusza temat przysłów i znaczenia. Na spotkaniach autorskich bardzo często spotykała się z sytuacją, że dzieci nie rozumiały przysłów. a nawet myliły je z przesądami i zwyczajami. Renata Piątkowska wyszła więc naprzeciw i napisała książkę Z przysłowiami za pan brat, a w 2012 roku ukazała się kolejna pozycja traktująca o tym samym problemie. W środku znajdziemy krótkie opowiadania opisujące codzienne zdarzenia. Świat literacki jest bliski młodemu czytelnikowi, dzięki czemu przekaz jest pełniejszy i bardziej zrozumiały. Trzeba przyznać, że wszystkie historie są dobrze przemyślane, nie ma uczucia sztuczności. Przysłowia są zgrabnie wplecione tekst, dzięki czemu dziecko bardzo łatwo przyswaja sobie ich znaczenie. Robią to w sposób automatyczny. W książce nie zabraknie wesołych historyjek, które są momentami przeplatane tymi trochę smutnymi. Po tak dobrej lekturze nasze dzieci nie będą miały trudności z używaniem przysłów typu: z braku laku dobry kit czy przebierać jak w ulęgałkach. Na pewno będą wiedziały, dlaczego strach ma wielkie oczy a wyświadczenie komuś niedźwiedziej przysługi może źle się skończyć.

Kolejna rewelacyjna książka na rynku wydawniczym, która uczy, tłumaczy i wyjaśnia. Lekturę polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dodatkowym uzupełnieniem całości są znakomite ilustracje Artura Nowickiego. Polecam i mam nadzieję, że spodoba się wszystkim.

10 komentarzy:

 1. Bardzo interesująca pozycja dla najmłodszych, warto wziąć ją pod uwagę w wyborze lektury dla naszych milusińskich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto.W końcu przysłowia,to nie jest łatwa sprawa,nawet dla dorosłych.

   Usuń
 2. Kolejna pozycja, która przydałaby mi się w pracy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślam się,że potrzebujesz takich publikacji.

   Usuń
 3. w moim domu też chętnie bym ją widziała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa książeczka dla małych i dużych:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie,wiekim też takie ksiązeczki się podobają. Choc przez chwilę możemy wrócić do lat dziecinnych.

   Usuń
 5. Książka wydaje się być świetną lekturą dla małych czytelników. Ja sama z chęcią bym do niej zajrzała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam szczerze, że sama nie wszystko wiedziałam. Nawet dorośli coś dla siebie znajdą w tej pozycji.

   Usuń