wtorek, 15 maja 2012

Emocje? A co to takiego?
Autor: Tadeusz Ross
Tytuł: Emocje
Wydawnictwo: Skrzat
Liczba stron: 37+ płyta CD

Nawet nam, dorosłym ciężko mówić o emocjach. Dzieci natomiast nie zawsze do końca je rozumieją. Jednak nawet o tak trudnych rzeczach należy rozmawiać i postarać się wytłumaczyć. Książka ta jest idealna do tego zadania. Musimy także pozwolić dzieciom przeżywać różnego rodzaju emocje. Jeśli dziecko się złości lub skacze z radości, to pozwólmy mu to przeżywać we własny sposób. Tadeusz Ross jest znanym polskim aktorem teatralnym i kabaretowym, piosenkarzem, satyrykiem i scenarzystą. W wolnych chwilach pisze musicale, wiersze i bajki dla dzieci. Tadeusz Ross w żartobliwy sposób uczy najmłodszych, jak kontrolować własne emocje i uczucia, kiedy i w jakich sytuacjach się pojawiają i jaki wywierają wpływ.

Autor zwraca uwagę, nie tylko na emocje pozytywne, jak radość czy zachwyt, ale także na negatywne, takie jak, złość czy zazdrość. Tłumaczy, że gniewu należy unikać i nie ściągać go specjalnie na siebie. Można robić wiele innych, ciekawszych rzeczy zamiast się gniewać. Można tańczyć, śpiewać, fruwać, skakać, podrygiwać. Na samym początku autor wyjaśnia, czym właściwie są emocje. W formie rymowanego wierszyka wyjaśnia, na czym polegają i jakie najczęściej nas dopadają. Ktoś zachwyca się gwiazdami, a jeszcze ktoś inny wzrusza się nad książkami. A jak należy radzić sobie ze złymi emocjami? Najlepiej zaatakować je humorem, uśmiechem i żartem. Oprócz tego Ross wyjaśnia czytelnikom, co to jest wzruszenie, kiedy odczuwamy żal.

Książeczka jest pięknie ilustrowana. Ilustratorka Agnieszka Kłos postarała się w jak najlepszy sposób uosobić konkretne emocje. Zadanie ni było łatwe, ale poradziła sobie znakomicie. Smutek wcielił się w kotka, strach w stracha na wróble, radość w uśmiechniętą dziewczynkę. Do książki dołączona jest płyta CD, która na pewno będzie dodatkową atrakcją dla dzieci. Polecam.

7 komentarzy:

 1. wygląda naprawdę sympatycznie :)
  dzieci teraz mają spory wybór książkowy, nie to co za moich dziecięcych lat :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz wybór książek dla dzieci rzeczywiście jest ogromny.

   Usuń
 2. Aż szkoda, ze nie mam komu sprezentować takiej książeczki...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda:( może jakiegoś chrześniaka masz?

   Usuń
 3. Okładka świetna, a i zawartość ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okładki też mi się podobają :)

   Usuń
 4. Piękna okładka.Pozdrawiam;)

  OdpowiedzUsuń