środa, 14 maja 2014

Kto i kiedy, czyli jak to naprawdę było?Autor: Marta Dzienkiewicz
Ilustracje: Joanna Rzezak, Piotr Karski
Tytuł: Pionierzy, czyli poczet niewiarygodnie pracowitych Polaków.
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 112

 

To dopiero jest znakomita książka. Doskonała dla młodego czytelnika, jak i dla tego starszego. U mnie mąż porywa takie książki do miejsca, do którego król chodził piechotą, i czyta. I to mnie przeraża! Nie chodzi o to, że czyta, tylko że czyta… godzinami. Łazienka zajęta, a pukanie i prośby kończą się słowami: jeszcze tylko chwilkę; wiesz, naprawdę świetną książkę kupiłaś; nie, no on się znają na książkach, wiedzą co wydać, myślałem, że takie wydawnictwa wymarły. Książką, którą można odkrywać powolutku i ze stoickim spokojem lub szaleć strona po stronie, przeskakiwać rozdziały. Czytać i chłonąć. Uwielbiam książki, które, tak jak ta, zmuszają do dalszych poszukiwań i uświadamiają, że wcale tak dużo nie wiem, że się myliłam. O wielkich Polakach, pionierach, odważnie idących naprzód ich słabościach i talentach i ryzyku jakie musieli podejmować. O  tym w wielkim skrócie jest ta książka. Zapraszam do lektury.
 
 
 

 

W pierwszej kolejności moją uwagę przykuły ilustracje, które są dość charakterystyczne i nawiązują do starej techniki drzeworytu. Przez co cała książka staje się lekko archaiczna, taka w starym stylu. A co znajdziemy w środku? Całe mnóstwo informacji o znanych i tych mniej znanych odkrywcach. Od czasów młodości uczyliśmy się w szkole, że Amerykę odkrył Kolumb. A tu proszę, dowiaduję się że jednak tą złotą Amerykę być może odkrył wcześniej Jan z Kolna. I nie było w tym nic zaskakującego, bo w końcu historia świata i odkryć nie do końca jest zbadana. Ale istnieją przesłanki, że Jan z Kolna mógł w ogóle nie istnieć! Znajdziecie wiele informacji o Heweliuszu, największym astronomie, który w dodatku uruchomił największe obserwatorium astronomiczne. Pewnie się zastanawiacie skąd wziął na to wszystko pieniądze? Otóż, Heweliusz był dość bogaty, bo posiadał dwa browary i otrzymywał wsparcie finansowe od królów Polski i Francji. Wiedział jak się ustawić w życiu. A wiecie kto zbudował słynną kolej transandyjską, która wiedzie przez 63 tunele i 30 mostów? A kto wynalazł lampę naftową, łódź podwodną czy kamizelkę kuloodporną? Pewnie nie wiecie, więc musicie uzupełnić braki.
 
 
 

 
Książka to niesamowita podróż, w której naprawdę można się zatracić na długie godziny. Znajdziemy naprawdę mnóstwo rzetelnej wiedzy, ciekawostek, których nie znajdziemy w encyklopediach. I do tego wszystko tak lekko napisane, że czyta się te historie jak fantastyczną powieść przygodową. Zachęcam do przeczytania i gwarantuję znakomitą zabawę. Książkę możecie kupić TU.

2 komentarze:

 1. Wygląda niesamowicie.. A wiadomości z serii "niby oczywiste, chociaż może nie do końca" zawsze zaskakują. Widać, że to "zabawa" na wiele godzin dla dużych i małych. Książka na lata, bo przecież przeszłości nie da się już zmienić. Można tylko tworzyć przyszłość i przekazywać książkę z pokolenia na pokolenie. :)

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację,książka na lata. Może moje prawnuki ją kiedys przeczytają :)

   Usuń