środa, 26 lutego 2014

This is...


 
 
 
 
 
Autor: Miroslav Sasek
Ilustracje: Miroslav Sasek
Tytuł: Oto jest Paryż
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Liczba stron: 56

 

Absolutnie wszystko, co ma jakikolwiek związek z Czechami muszę wyłapać i muszę mieć, by jak najszybciej przeczytać, jak na zapaloną bohemistkę przystało. Kiedy tylko dowiedziałam się, że Wydawnictwo Dwie Siostry ma zamiar opublikować książkę Saska, to myślałam, że zasłabnę z wrażenia. Toć to gratka dla polskiego czytelnika! Sasek to Czech (Pepik) z krwi i kości, choć w Czechach w ogóle nie był znany, aż do teraz. Natomiast w Nowym Jorku jak najbardziej. To właśnie poza granicami kraju zdobył sławę i pieniądze.

 Od młodzieńczych lat z nauką nie szło mu najlepiej. Na świadectwach szkolnych wciąż miał najsłabsze oceny, jedynie z rysunku mógł się pochwalić znakomitymi stopniami. Kiedy wyjechał za granicę, słuch w kraju o nim zaginął. Wydał serię (ogromną!) książek-przewodników dla dzieci o miastach świata, jednak czescy wydawcy nie byli nim zainteresowani. Musiało upłynąć sporo czasu, żeby wrócił na ojczyzny łono. Czeskie Wydawnictwo Baobab podjęło się przełożenia po raz pierwszy na język czeski wszystkich książek autora i wydać je. Sasek ma na swoim koncie kilkanaście takich książek-przewodników m.in.: o Edynburgu, o Nowym Jorku, o Grecji, o Izraelu. Zresztą na mapce możecie wszystko zobaczyć:

 


 

Mam nadzieję, że Wydawnictwo Dwie Siostry nadal będzie inwestowało w kolejne tomy, bo naprawdę warto. Ze względu, że mój starszy brat mieszka poza granicami kraju, a dokładniej w Edynburgu został już obarczony przeze mnie znalezieniem książki o Edynburgu i przysłaniu jej do mnie. Mam nadzieję, że niebawem będę mogła ją Wam także pokazać. Wszystkie książki z serii This is… były przekładane na wiele języków i ukazały się m.in. we Francji, Grecji, Anglii, USA. I to właśnie w Nowym Jorku w latach 50-tych, kiedy ukazała się książka zaobserwowano największą sprzedaż. Dziennie „schodziło” ponad 600 sztuk. Jak na tamte czasy wynik imponujący.

 
Sasek przez jakiś czas pracował w Paryżu jako grafik i architekt, tam także podjął studia w tym kierunku.

 


 

 
 

 

 

Bardzo żałuję, że autorowi nie udało się dokończyć kolejnych książek o Bombaju, Kanadzie czy Amsterdamie. Trzeba przyznać, że jego pomysł był naprawdę genialny. Jego ilustracje zachwycają solidną kreską i dowcipem. Widać, że jest wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, co doskonale oddaje w swoich ilustracjach. Tutaj możecie zobaczyć, jak wyglądają okładki innych książek:

 


 

 
 
 
 
 
 
 
Książka o Paryżu nie jest zwyczajnym zbiorem stereotypowych symboli paryskich. Budowle, pałace, parki, sklepy, obrazy żyją własnym życiem. Dzięki temu, że są bardzo dynamiczne i miasto jawi się jak żywy organizm, który jest w ciągłym ruchu. Nie ma tutaj dwóch podobnych domów, każda ilustracja różni się od siebie. Sasek jak nikt inny dba o szczegóły, w których ukazywaniu jest dla mnie mistrzem. Ptasi targ, Strażnica, stacja metra, rejs po Sekwanie, uliczni sprzedawcy i tragarze to tylko kilka ilustracji przedstawiających jedną z piękniejszych stolic europejskich. Saskowe książki są przede wszystkim o ludziach. O tym jak się od siebie różnimy, choć w rzeczywistości jesteśmy tacy sami. Mały czytelnik zwiedzi świat, pozna, co nieznane i nowe, zobaczy metropolię, która nie przeraża i jest przyjazna.
  

 
Oj, warto rozpocząć przygodę z książkami Saska. Mam nadzieję, że zdobędę kolejne tytuły z zagranicy. Niebawem napiszę o Londynie. Tymczasem uciekam z synusiem na spacer. Polecam.Książkę możecie kupić TUTAJ.
 

2 komentarze:

  1. Dwie Siostry to świetne wydawnictwo. Ich książki są jedyne w swoim rodzaju:)

    OdpowiedzUsuń