środa, 12 lutego 2014

Z płaszcza, łez i smutku


W książkach odnajduję ukojenie.
Zapominam o bólu.
Śmieję się do rozpuku, ale tylko w wyobraźni.
Myślę, wspominam, przymykam oczy, by za chwilę wrócić do rzeczywistości.
I mimo, że czasem jest ciężko i już wydaje nam się, że nie mamy sił, że to już nas przerasta, to po kilku stronach książki wiem, że może wcale aż tak źle nie jest, że jestem matką i mam w sobie wewnętrzną siłę, do walki o własne dziecko.
 
W samotności wciąż rozpaczam...wiem jednak, że warto podjąć trudną i nierówną walkę.
 
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

 
 
Autor: Simms Taback
Tytuł: Płaszcz Józefa
Wydawnictwo: Format
Liczba stron: 32

 

Płaszcz Józefa to książka niebywała, zapierająca dech w piersiach, pomysłowo skonstruowana książka dla dzieci. Choć kiedy chwilę się zastanowić, to trzeba jasno stwierdzić, że jest to także książka skierowana do dorosłych. Być może nasze maluchy nie odkryją ukrytych treści zapisanych na kartach tej krótkiej historii. Wtedy rodzice muszą pomóc wyjaśnić trudne kwestie związane z Żydami. I nie chodzi tutaj o opowieści smutne, które związane są głównie z Holocaustem. Przecież Żydzi to przede wszystkim ludzie z niesamowitymi pomysłami, którzy próbowali dojrzeć pozytywne strony życia.

 

Simms Taback urodził się i wychował w jednej z dzielnic Nowego Jorku, w rodzinie żydowskiej, która przyjechała do USA ze wschodniej Polski. Pewnego razu postanowił napisać książkę Płaszcz Józefa, która opierała się na pewnej ludowej piosence w języku jidysz Miałem ci kiedyś stary płaszcz. Piosenka opowiada o żydowskim życiu, sposobie w jaki Żydzi patrzyli na świat. W małych miasteczkach w Europie Wschodniej zwanych sztetlami śledzimy zmagania ludzi z codziennym życiem, które było trudne i chwilami nawet smutne. Jednak Żydzi potrafili do wszystkiego podejść z humorem i przede wszystkim z wyobraźnią. O czym informuje nas we wstępie sam autor. Historyjka jest bardzo prosta i oparta na starej wyliczance. Józef przerabia stary płaszcz ciągle w coś nowego, a w rezultacie z płaszcza powstaje obszycie na guzik. A co się dzieje z guzkiem na samym końcu? Musicie przeczytać. 

Dodatkowo autor ukrył w książce trzecie dno. W całej książce autor ukrył wycinki gazet, plakaty z żydowskimi aktorami, listy. Pomocny tutaj będzie glosariusz, który jest dostępny na stronie wydawnictwa Format tutaj. Sami widzicie, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W zależności od wieku dziecka możemy wnikać w głębsze warstwy historii. Nie próbujmy tłumaczyć na siłę. Ilustracje bardzo wyraziste, głębokie, które opowiadają o życiu żydowskich mieszkańców. Niewątpliwie jedna z lepszych książek tego rozpoczynającego się roku, choć wydana już jakiś czas temu. Przeze mnie odkryta dopiero teraz.

4 komentarze:

 1. Aurelio ;((( nadal piszesz ze szpitala? Trzymaj się Kochana!! Z Krzysiem też wiele razy byłam w szpitalu, wiem, co czujesz! Oby się wszystko ułożyło! Musisz być silna i oddać wszystkie swoje smutki Bogu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu dziękuję za słowa otuchy. Już jesteśmy w domu. I mam nadzieję, że do szpitala już nie wrócimy. Napiszę do Ciebie e-maila w wolnej chwili i wyjaśnię Ci o co chodzi. Nie chciałabym wywlekać wszystkiego na blogu. Buziaki

   Usuń
 2. Niesamowita książka. Narobiłaś mi na nią apetytu. Musimy ją mieć.
  U mnie na blogu dzisiaj też "książkowo". Zapraszam http://maniamamowania.pl/ksiazki-do-nauki-literek-recenzja-abecadlika-ewy-kozyry-pawlak/

  OdpowiedzUsuń