czwartek, 20 lutego 2014

Poznajcie Ipsak


 
 
 
 
 
Autor: Hwang Sun-mi
Ilustracje: Kim Hwan-young
Tytuł:O kurze, która opuściła podwórze
Wydawnictwo: Kwiaty Orientu
Liczba stron: 210

 

Nie wiem jak zacząć pisanie, by czegoś nie zepsuć. Po przeczytaniu tej książki ogarnęło mnie przedziwne uczucie, że coś mnie omija, że nie robię wszystkiego ,co powinnam robić, że nie spełniam swoich marzeń, tylko wciąż na nowo wymyślam kolejne. Lista rośnie, a ja patrzę na nią jak zahipnotyzowana. I są chwile kiedy rwę do przodu, działam, spełniam się, doświadczam, przeżywam, ale wciąż za mało. Nigdy JEJ nie dorównam. Poznajcie Ipsak, kurę z marzeniami.

 

Mieszka zamknięta w ciasnej klatce, która tak bardzo obtarła jej szyję, że całkowicie pozbawiła ją piór. Została stworzona do jednego zdania: ma znosić jajka. Im więcej ich będzie tym lepiej. Ipsak jednak ma marzenia, ma cel który pragnie osiągnąć. Przez drzwi kurnika obserwuje podwórzowe kury i inne zwierzęta i pragnie zamieszkać razem z nimi. Jednak w głębi jej kurzego serca rodzi się także pragnienie wysiedzenia jajka i doczekania się potomstwa. Biedaczka nawet nie zdaje sobie sprawy, że nie będzie to możliwe, gdyż jest jedynie zwykłą kurą znoszącą jaja. Jednak pragnienie posiadania dziecka kiełkuje w niej i napędza do działania. Choć z początku wydaje jej się to niemożliwe. Jak ma wydostać się na wolność? Tak bardzo chciałaby usiąść pod drzewem akacji, której kwiaty tak cudownie pachną. I pewnego dnia wraz z innymi słabymi i chorymi kurami na metalowej i zdezelowanej taczce opuszcza kurnik. Czyżby jej marzenie się spełniło? Trafia do głębokiego dołu, w którym ma umrzeć. Ale jak? Dlaczego? I co to znaczy być bezużyteczną kurą?Jest słaba, nie ma sił by walczyć. Jednak jakiś głos zmusza ją do działania i przedarcia się przez inne martwe kury. To kaczor z podwórza, włóczęga, który ratuje ją przed ich odwiecznym wrogiem czyli łasicą. Ipsak rozpoczyna nowe życie na wolności. Czy rzeczywiście będzie ono lepsze niż w zamkniętej klatce?

 

Książka wstrząsnęła mną do głębi. Nie chcę zdradzać Wam szczegółów fabuły, sami przeczytajcie. Niech Ipsak będzie dla Was wzorem w dążeniu do wolności, przykładem odwagi i wytrwałości. Potrafiła walczyć o swoje życie i życie pewnego jaja, które znalazła w krzaku dzikiej róży…Polecam!

4 komentarze:

 1. No proszę, po okładce można by się raczej spodziewać lekkiej, zabawnej opowieści do przeczytania i zapomnienia ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie tak na przekór, niby prosta historia o kurze,ale do prawdy trzeba samemu dojść.

   Usuń
 2. Czytałam gdzieś już o tej książce, genialna :) Sama bym chętnie przeczytała :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bo naprawdę można w niej odnaleźć drugie dno :)

   Usuń