sobota, 3 sierpnia 2013

Na lato najlepsza książka


 
 
 
 
Autor: Astrid Lindgren
Ilustracje: Ilon Wikland
Tytuł: Wiosna w Bullerbyn
Tłumaczenie: Anna Węgleńska
Miejsce i rok wydania: Poznań 2011
Wydawnictwo: Zakamarki
 

 

U nas lato zadomowiło się na dobre. Ledwo zipię. Zresztą z tak wielkim brzuchem ledwo powłóczę nogami. Czas wakacji, urlopów i błogiego lenistwa upływa szybko, zdecydowanie zbyt szybko. Choć osobiście nie lubię lata, to jednak cieszę się, że kiedy słońce świeci nam nad głowami trochę dłużej, to stajemy się bardziej otwarci na świat i ludzi i mamy ochotę na działanie. W każdym razie dziś chciałabym was zachęcić do przeczytania książki o grupie przyjaciół z małego miasteczka, które chyba każdy z nas zna. Mam tu na myśli Bullerbyn.

 

Astrid Lindgren w jednym z wywiadów powiedziała, że nie ma zamiaru zostawać pisarką. Jednak pewno razu w czasie zimy, upadła na lodzi i skręciła nogę i… zaczęła pisać. Zaczęło się banalnie. W swoich książkach autorka nie moralizuje, nie poucza, ale potrafi obserwować i z humorem opisywać zwykłą rzeczywistość. Dzieci z Bullerbyn, to książka, która tkwi we mnie gdzieś bardzo głęboko i porusza wrażliwe części mojej duszy i pozwala powrócić myślami do czasów dzieciństwa. Dziś polecam z czystym sercem wesołą historię o małych bohaterach, którym do szczęścia wystarczy kijek, sznurek i mała kałuża.
 
 

 

W Bullerbyn nastała wiosna, więc pewnie się domyślacie, że po srogiej zimie ciepłe powietrze działa na wszystkie dzieci pobudzająco. Lisa ze swoimi przyjaciółmi spędza większość czasu na zabawach na dworze. Kerstin zrywa kwiatki, Brita i Anna jeżdżą na drewnianym wózku, a potem urządziły sobie domek na łące. W końcu wiosną właśnie takie rzeczy się robi, prawda? Chłopcy zajmowali się zdecydowanie bardziej „chłopskimi” zabawami. Puszczali łódeczki z kory ( kto to jeszcze robi w dzisiejszych czasach?), chodzą po ogrodzeniu albo skaczą z dachu drewutni. Na wiosnę w Bullerbyn rodzi się dużo nowych zwierząt: cieląt, prosiąt, jagniąt i kurcząt. Co jeszcze się wydarzy wiosną? Przeczytajcie koniecznie. 

Cudownie proste i trochę w starym stylu, ilustracje uzupełniają treść. Mogłabym patrzeć na uśmiechnięte buzie dzieci z Bullerbyn godzinami. Widać w nich prawdziwą radość. Proste zabawy napędzają ich każdy dzień. Nie trzeba mieć ze sobą komputera, stu gier i telefonu komórkowego. Wystarczą przyjaciele i wyobraźnia. Polecam, nawet na letnie upały.

 

 

14 komentarzy:

 1. Nie przepadam za Dziećmi z Bullerbyn - już jako mała dziewczynka jakoś stroniłam od tej książki. Po prostu mnie nie interesowała. Za to pokochałam inną książkę tejże autorki. Mam na myśli "Bracia Lwie Serce", pamiętam, jak kiedyś wypożyczyłam ją z biblioteki zupełnie przypadkowo i zaczęłam czytać na przerwie, a moi znajomi śmiali się, że nie chcę się z nimi bawić (truuuudne początki książkoholika :D), ale książka tak mnie w sobie rozkochała, że o to nie dbałam. Wróciłam do niej jeszcze, gdy byłam już starsza i uznałam, że jej przesłanie jest żywe. Styl Astrid ma to do siebie, że potrafi przywoływać piękne wspomnienia z dzieciństwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja natomiast czasem boję sie wracać do książek z lat dziecięcych. Niestety wtedy okazuje sie,że miałam zbyt duże wyobrażenie o tej książce. Braci Lwie Serce tez bardzo lubię.

   Usuń
 2. Uwielbiam tych bohaterów :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak jak ja :) Doceniam przede wszystkim fakt,że potrafia się razem bawić.

   Usuń
 3. Nigdy nie pałałam jakąś nadzwyczajną miłością do Dzieci z Bullerbyn. Wszyscy zawsze mówią, że to jedna z ich ulubionych lektur, a ja nie widziałam nigdy w tym nic fascynującego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze,że każdy z nas ma inny gust :)

   Usuń
 4. Z twórczości Astrid Lindgren najbardziej podobała mi się książka "Bracia Lwie Serce"

  OdpowiedzUsuń
 5. Ach, pamiętam "dzieci z bullerbyn" :) lubiłam je :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może warto przeypomnieć sobie ich przygody jeszcze raz?:)

   Usuń
  2. Jak tylko znajdę chwilkę czasu :)

   Usuń
  3. No tak, czasem ciężko znaleźć wolną chwilkę :)

   Usuń
 6. Chyba będę musiała sobie odświeżyć książki tej pani, bo niestety sporo już wyparowało z mej pamięci :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj, dodałem Twój blog do obserwowanych, zapraszam do siebie na imperium książek, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń