środa, 2 marca 2011

Cuda, cuda...


Autor: s. Małgorzata Krupecka
Tytuł: Cuda św. Urszuli Ledóchowskiej
Wydawnictwo: Promic
Liczba stron: 431


Chciałabym Wam przedstawić książkę zupełnie inną niż wszystkie. Wiem, że nie każdy uwierzy we wszystko co jest w niej napisane. Zdaje sobie z tego sprawę. Jednak może ktoś uwierzy?

W książce zostało zebranych ponad 400 cudów, których dokonała św. Urszula. Na początku warto zapoznać się historią jej życia. Urodziła się w 1865 roku w Loosdorf (Austria), jako drugie z siedmiorga dzieci. Następnie rodzina przeprowadziła się do Lipnicy Murowanej, niedaleko Krakowa. Dopiero w 1886 Julia, bo takie nosiła imię wstąpiła do klasztoru sióstr urszulanek w Krakowie, które słynęło z wysokiego poziomu duchowego oraz pracy pedagogicznej. Rok później Julia otrzymuje habit zakonny i przyjmuje nowe imię: Maria Urszula. W swoim życiu pracowała jako nauczycielka i wychowawczyni w szkole i pensjonacie sióstr urszulanek. Oprócz tego brała lekcje malarstwa i jednocześnie ozdabiała malowidłami ściennymi wnętrze kaplicy klasztornej. Nauczyła się także języka francuskiego i została uprawniona do jego nauczania. W 1904 roku została przełożoną klasztoru. Wyjechała z dwiema siostrami do Petersburga, gdyż działalność zakonów katolickich była zakazana w Imperium Rosyjskim. Osiedliła się w Merentahti, gdzie jednocześnie założyła prywatne gimnazjum żeńskie. Po wybuchu pierwszej wojny światowej Urszula wyemigrowała do Szwecji. Tam działała bardzo aktywnie, wygłaszała odczyty, założyła ochronkę dla sierot. Do wolnej Polski wróciła dopiero w 1920 roku i pracę podejmuje w Pniewach. Następnie otrzymała od Piusa XI propozycję rozpoczęcia pracy przez Zgromadzenie w rzymskiej dzielnicy biedy i nędzy. Otwierała swoje kolejne placówki. Umiera w 1939 roku, kiedy całe zgromadzenie liczy około 780 sióstr w ponad 30 wspólnotach w 3 krajach.

Cały proces beatyfikacyjny rozpoczyna prymas August Hlond, a rozpoczyna się to od cudownego ozdrowienia siostry Danuty Pawlak. Jak się okazało ekshumacja ujawniła, że ciało nie uległo rozkładowi. Beatyfikacji dokonał papież Polak Jan Paweł II, kanonizacji dokonał w 2003 roku.

Opinia o jej świętości powszechna była szczególnie wśród osób, które ja znały. Dowodem są liczne listy i wypowiedzi. Cały proces beatyfikacyjny trwał przeszło 30 lat. Jego prowadzenie wymagało zaangażowania i wspólnych prac wielu osób i instytucji kościelnych.. Przesłuchanych zostało 80 świadków, a poza tym powoływano ekspertów, lekarzy, prawników. Święta Urszula jest nie tylko wzorem postępowania, ale i orędownikiem, pośrednikiem między ziemią a niebem. Po śmieci świętej wiele osób zwracało się z prośbą do Urszuli o wyzdrowienie. Jeśli macie ochotę poczytać i poznać dowody cudów, to polecam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz